В криницях на Бородянщині «мертва вода»?
Одним з факторів, який робить з «живої» води «мертву», є нітрати. Перевищення їх змісту в складі води призводить до важких захворювань. Особливо гостро ця проблема відчувається в українських селах, про що свідчать останні проби криничної води на Бородянщини, в яких виявили перевищений вміст нітратів.
За період червень 2015 - березень 2019 рр до лабораторії в Ірпені звернулися 71 особа з числа жителів Бородянського району з проханням дослідити воду з криниць на вміст нітратів. Тож Ірпінським міжрайонним відділенням лабораторних досліджень Державної установи «Київський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» проведені лабораторні дослідження проб питної води на вміст нітратів у криничній воді, повідомляє Бородянська селищна рада.
З 7-ми обстежень індивідуальних колодязів за 1 квартал 2019 р. перевищення по нітратам виявлено в 4-х випадках (57%).
Проте не оминула проблема й інші населені пункти району. За попередні роки були досліджені проби води практично в усіх населених пунктів і картина була не менш оптимістичною. З 9-ти звернень у 2015 р. вміст нітратів перевищував у 5-ти випадках (56%), у 2016 р. з 5-ти звернень – у 4-х випадках (80%), у 2017 р. з 9-ти звернень – 6-ти випадках (67%), а у 2018 р з 48-ми обстежених індивідуальних колодязів перевищення нітратів виявлено у 30 випадках (63%).
На всіх цих обстежених об’єктах децентралізованого водопостачання виявлено перевищення вмісту нітратів, а дослідні проби води не відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 за санітарно-токсикологічним показником. В нормі це показник має бути не вище 50,0 мг/куб. дм.
Тож на 2019 рік заплановано вибіркове дослідження проб води на вміст нітратів з 39 індивідуальних колодязів Бородянщини.
Довідково:
Невідповідність питної води санітарно-епідомологічним вимогам є однією з причин підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання, як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції тощо.
Найбільший вміст нітратів, що в десятки разів перевищує допустиму норму, спостерігається в питній воді саме сільської місцевості. Це викликано тим, що вода в селах фактично не підлягає контролю. Згідно з офіційними даними, 78% сіл не мають централізованого водопостачання. Використовуючи питну воду з колодязів, каптажів, копанок, які мають глибину 1,5-6 метрів і наповнюються ґрунтовими водами, селяни споживають разом з водою залишки добрив, нітратів і хвороботворних організмів зі стічних та вигрібних ям, смітників.
«Сьогодні сільське водопостачання знаходиться в кризовому стані – фактично зруйнована і майже повністю в запустінні вся водопровідно-каналізаційна інфраструктура, очисні споруди, технології очищення та знезараження застарілі та неефективні, зникають спеціалізовані організації з обслуговування сільських водопроводів, каналізацій і колодязів», – повідомляє лікар-гігієніст Ірпінського міжрайонного відділу лабораторних досліджень Державної установи «Київський обласний Лабораторний Центр» Держсанепідслужби України» Кітчак Т.Д. – «Від нітратного забруднення страждають ґрунтові води по всій Україні».