Новини
Новини Київської області
Акції
Вишгород
Надзвичайні новини
Здоров'я

«Увага! Спецсигнал»: як забезпечити пріоритет спецтранспорту на дорозі


Під час профілактичного заходу  з’ясувалося, що у Вишгороді часто водії не пропускають машини швидкої допомоги, бо… ідуть на принцип

Сьогодні, 13 лютого, на території України відбувались профілактичні заходи під умовною назвою «Увага! Спецсигнал». Співробітники патрульної поліції разом представниками служби швидкої допомоги по всій Україні з’ясовували, як водії та пішоходи надають перевагу водіям швидкої з проблисковими маячками.

«Спеціальний транспорт обладнаний проблисковими маячками та спеціальним звуковим сигналом має перевагу перед водіями інших автомобілів. Про це йдеться у пункті 3.2. Правил дорожнього руху – «у разі наближення транспортного засобу з увімкненим синім проблисковим маячком або спеціальним звуковим сигналом водії інших транспортних засобів, які можуть створювати йому перешкоду для руху, зобов’язані дати йому дорогу і забезпечити безперешкодний проїзд зазначеного транспортного засобу (і супроводжуваних ним автомобілів). На дорозі з розділювальною смугою цю вимогу повинні виконувати водії транспортних засобів, що рухаються в попутному напрямку Порушників будуть зупиняти та від ситуації або накладати стягнення або проводити профілактичну бесіду .За порушення зазначеного пункту ПДД передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу — 510 гривень», повідомили у патрульній поліції Київської області.

Такий захід відбувся і у Вишгороді. Коли співробітники патрульної поліції запросили журналістів на  захід, дехто з колег сприйняв його скептично – удень заторів у Вишгороді немає, хто ж із водіїв не пропустить машину швидкої, та ще й з увімкнутою «люстрою» (так співробітники швидкої називають проблискові маячки), і з звуковими сигналами…

І справді – більшість водіїв дисципліновано давали дорогу спецмашині.

Але не всі.

Порушники вели себе по-різному.

Зокрема, літній водій «Ланоса», сам був збентежений ситуацією, пояснив, що не побачив поворотник, але звернув увагу на спецсигнал і не знав, куди дивитися… Патрульні до таких ситуацій підходять з розумінням – чоловікові пояснили, як йому діяти. «Хоч усне попередження й зауваження не передбачено в таких випадках, але вирішили його відпустити», пояснив журналістам «Погляду» інспектор відділу безпеки дорожнього руху  патрульної поліції у Київській області старший лейтенант поліції Дмитро Шовкун. Також він по завершенню заходу зазначив, що у більшості випадків водії визнавали свою провину, патрульні їм презентували спеціальні інформаційні листівки з про те, що потрібно надавати швидким перевагу в русі.

А ось водійка «Лексуса», яка теж не давала дорогу швидкій, хоч на майже порожній дорозі не складно було трохи звернути убік, так легко не відбулась. Насамперед тому, що не відразу визнала порушення.

«Пані на "Лексусі" спочатку не хотіла визнавати свою провину, але коли мій колега пояснив їй суть правопорушення, вона її визнала, бо, напевне, сама зрозуміла, що може бути така ситуація, що якщо інший водій не надасть перевагу машині швидкої, то, можливо, і до неї вчасно не приїдуть. На водійку було складено постанову про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст122 порушення правил пункті 3.2. Правил дорожнього руху, що передбачає  штраф 510 гривень. Вона копію постанови отримала, а далі все залежить від неї – чи погодиться вона сплачувати чи ні. Але це буде добрий урок для неї»,  прокоментував Дмитро Шовкун.

І звернув увагу, що  510 гривень штрафу – це не достатня сума. «Є такі принципові водії, які  з принципу не надають перевагу спецавтомобілям», підкреслив він.

Зі старшим лейтенантом поліції погоджується і заступник лікаря з медичної частини Вишгородської станції екстреної медичної допомоги Вадим Смялковський. «Я вважаю, що така акція як сьогодні, для водіїв, які перекривають рух швидкої, дуже доречна, бо збільшується кількість водіїв на дорогах, і їм слід розуміти, що швидка допомога, екстрена допомога бореться за життя пацієнта. І коли така машина їде з проблисковими маячками, час іде на хвилини для пацієнта.  Буває досить часто, що чи по дорозі, чи навіть на під’їзді приймального відділення лікарні водії не пропускають машини. Дуже багато ідуть на принцип. Я не розумію, чого вони цим хочуть домогтися, але таке буває. Буває, що водій їде, бачить, що позаду нього швидка, з проблисковими маячками, з сигнальними сиренами, і не пропускає – не знаю, чим він керується».

Вишгородська станція швидкої допомоги обслуговує Вишгород і навколишні села, дачні масиви, які де-факто стали повноцінними населеними пунктами, також, за потреби, обслуговують і Іванківський район. У низці сіл Вишгородщини медичні заклади є свої машини швидкої допомоги – Димер, Пірново, тощо, але коли там виникають проблеми із спецтранспортом, то, звичайно, виручає Вишгородська станція.

До речі, дивно, але є випадки, що водії, вочевидь, вирішуючи, пропустити чи ні швидку, дивляться ще й на… саму машину. «Наші машини нові, їх пропускають. А ось на ВАЗ Нових Петрівців реагують менше», зауважив медик швидкої Сергій Дмитрович.

Водій швидкої з 30-річним стажем Сергій Прокопенко додає: «Були колись старі ВАЗи, тоді взагалі ніхто нас не пропускав. А коли з’явилися нові машини, трохи поступаються. Хоча й не зовсім. Найбільші труднощі – затори. Машин багато, і як стануть у дві полоси, то вже ж не злетиш. Мусиш якось об’їжджати. Тоді доводиться чекати. А час іде..."

Вадим Смялковський розповів, що норматив доставки хворого до лікарні – 10 хвилин по місту і 20 хвилин – із сіл. «Наші водії дотримуються правил дорожнього руху, аде коли час іде на секунди, ми включаємо спецсигнали, і тоді можуть трохи збільшити швидкість».

Фото автора