Новини
Україна
Головні новини
Україна-суспільство

Урожай майже зібрали: продукти дорожчають


Ціни на головні продукти харчування невпинно підвищуються: за гречку, яйця, молоко та соняшникову олію доведеться віддавати більше. Втім, є й гарно новина - помідори, навпаки, дещо дешевшають.

Гречка

Як зазначає Інформаціно-аналітичний портал АПК України, закупівельні ціни на гречку без ПДВ сягають розміру до 72% вище, ніж торік. Лише за минулий місяць зміни у ціні перевищили 5%, а за минулий тиждень – 3%.

Найдорожча гречка - у Східному та Західному регіонах, а найдешевша – у Південному. При цьому у Житомирській області закупівельні ціни виробника сягнули 20 650 грн/тонна, тоді як у столиці - не перевищують 11 850 грн/тонна.

Зауважимо, наразі урожайність цієї культури становить 20,2 ц/га, а у 2019 році було лише 13,3 ц/га. Отже, врожай росте разом із цінами.

За даними Державної служби статистики України, середні споживчі ціни за 2020 рік зросли з 27,77 грн/кг до 36,86 грн/кг.

Також підвищились ціни й на крупу гречану на 80% - в середньому це становить 31,84 грн/кг. Цікаво те, що попри найвищий рівень цін на гречку в Житомирській області, вартість гречаної крупи там найнижча – 29,75 грн/кг.

«Погляд» інформував, що станом на середину жовтня в Україні зібрали понад 44 млн тонн зерна.

Молоко

В Україні продовжують впевнено зростати і закупівельні ціни на молоко. Пропозиція сировини знижується, вільного молока стає менше. Про це зазначає «Інфагро».

Вартість сирого молока б'є нові рекорди. У середині жовтня вартісний діапазон сирого молока ферм становить 10,00-11,50 грн/кг.

Молоко, що було вироблене в господарствах населення, переважно оцінюється в районі 6,00-6,50 грн/кг без ПДВ.

На вторинному ринку молоко у вартості також швидко зростає. За сировину просять 11,0 грн/кг і вище, навіть незалежно від її якості. Що ще раз підтверджує високий попит на неї.

«Подальший сценарій передбачити нескладно - збільшення цін на полиці і зниження продажів. Можливо, тоді зупиниться і гонитва за поставками сирого молока», - прогнозують аналітики.

«Погляд» нагадує, що перероблювати та вводити в обіг молоко та молочні продукти за новими нормами будуть лише після 2022 року.

Яйця

За статистичними даними, нині споживчі ціни в Україні на курячі яйця становлять в середньому 18,33 грн/десяток. При цьому у березні 2020 року була найдешевша вартість на цей продукт. Вона становила майже 15 грн, а це на 3,35 грн/десяток дешевше від сьогоденної ціни.

Та, як повідомляє «Агро Перспектива», у м. Києві у вересні вартість яєць становила 17,99 грн/десяток, у той час як у серпні ціна була 16,79 грн/десяток.

«Погляд» повідомляв, що на прилавках бориспільських магазинів все частіше можна зустріти брудні яйця.

Соняшникова олія

Як стверджує аналітик олійного ринку «УкрАгроКонсалт» Світлана Купрєєва, через посуху у південних регіонах України новий сезон соняшникової олії пройде при високих цінах.

«Прогнози врожаю соняшника в 2020/21 рр. в країнах Чорноморського регіону від оптимістичних, налаштованих на оновлення рекорду, поетапно перейшли до реалізації песимістичного сценарію», - відзначають аналітики.

Оцінки врожаю по ходу просування збиральних робіт не раз коригувалися вниз через посуху. Проте нині ринковий діапазон прогнозу врожаю соняшнику все ще залишається широким.

«Вперше з липня 2013 року ціни досягли і перевищили 1000 дол./тонна. Соняшникова олія залишається найдорожчим продуктом в світі», - стверджує Світлана Купрєєва.

Новий олійний сезон обіцяє бути ще більш напруженим на тлі дефіциту сировини, отже, він може пройти при високих цінах.

Лише за місяць соняшникова олія подорожчала в середньому на 11% по Україні, відтепер вона коштує 31,10 грн/л.

Помідори

При усіх показниках підвищення цін на вищезазначені продукти харчування, вартість помідорів українського виробництва стабілізувалась та, чи не вперше за тиждень, знизилась. Як зазначає AgroNews, цьому посприяла затяжна дощова погода в регіонах України, переважно у Західному Лісостепу та на Поліссі. Такі погодні умови продовжують період дозрівання й збирання томатів.

  • Помідор салатний червоний українського виробництва на гуртовому ринку «Шувар» знизився у ціні на 0,48% й коштує в середньому 14,5 грн/грн.
  • Томат «сливка» продається по 11 грн/кг.
  • Помідор салатний рожевий – 22,5 грн/кг.

Втім, минулого тижня ціни на тепличні томати в Україні поступово зростали.

Нагадаємо, «Погляд» повідомляв, що минулого року помідори та огірки стрімко дорожчали.

Фото: pixabay