Новини
Суспільство
Культура
Новини світу

Українці в Берліні: українські місця в німецькій столиці


Українські дослідниці Олександра Бінерт та Олеся Лазаренко створили карту "Українські місця в Берліні", для всіх, хто цікавиться німецькою столицею та її жителями: де в Берліні мешкали Леся Українка й Павло Скоропадський, де було посольство УНР і цей список список ще далеко не вичерпний.

Українська дослідниця та активістка Олександра Бінерт, яка мешкає в Берліні, разом з науковою співробітницею факультету культури й науки Європейського Університету Віадріна Олесею Лазаренко створили карту "Українські місця в Берліні":

"Ця мапа про те, щоб заявити про себе в цьому берлінському різноманітті. Також ми хочемо показати, наскільки глибокі й тривалі німецько-українські відносини як на науковому, так і на культурному рівні"

Мапа "Українські місця в Берліні" надрукована німецькою та англійською мовами

На карті позначено 39 місць, пов’язаних з Україною. Цей список є ще далеко не вичерпним - це лише вибірка історичних і актуальних сьогодні місць, пояснюють авторки мапи.

Як каже Бінерт, ідея зібрати українські місця в зручному форматі, з’явилася давно.:

"Ще коли я приїхала в Берлін, мене дуже дивувало, що не бачу тут місць і слідів, які залишили українці, котрі переймалися Україною в Берліні. Були такі невеличкі оази, але їх було досить мало…"

Створенню карти "Українські місця в Берліні" передувала кропітка робота, довелося підняти чимало архівних матеріалів, зазирнути в монографії, мемуари, щоденники, перечитати листування.

Таким чином вдалося, наприклад, дізнатись, де в Берліні з 1921 до 1923 року мешкав український письменник і драматург Володимир Винниченко. Саме в німецькій столиці письменник написав перший український науково-фантастичний роман "Сонячна машина". Постановки його творів були популярні на сценах берлінських театрів у 1920-х роках.

Карта зібрала в собі ключові місця української культури в Берліні, а саме такі видатні пам'ятки, як кінотеатр "Арсенал" там де писався роман "Сонячна машина" і представництво УНР та "Будинок з тризубом".

Кінотеатр "Арсенал" у Берліні названо на честь однойменного фільму Олександра Довженка

Після Другої світової війни центр українського політичного життя в екзилі в Німеччині перемістився до Мюнхена, а "Будинок із тризубом" успадкувала донька Левицького, яка продала дім і переїхала до Канади. Сьогодні ця будівля знаходиться під охороною як історична пам’ятка.

Берлінський "Будинок з тризубом"

Карта "Українські місця в Берліні" надрукована німецькою та англійською мовами. Вона також існує в електронному форматі на сайті "Зрозуміти Україну", що є проєктом німецького центру LibMod. У майбутньому, за словами укладачок карти, прогулятись "українським" Берліном можна буде, скориставшись також мобільним додатком з екскурсійними маршрутами.

ІА “Погляд” вже повідомляв, що У Києві навколо Золотих воріт створять брендовий квартал.

Також ми інформували, що 5 листопада в залах Кримського дому відкрилась виставка «Шлях Крим / Yol Qırım» та дитячій простір «Шлях».

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.