Україна
Головні новини
Суспільство
Здоров'я

Українці і карантин – свіже опитування


Чи підтримують українці запроваджені карантинні заходи? Що найбільше хвилює зараз людей? Як часто виходять з дому? Як ставляться до повернення наших співвітчизників додому? Ці та багато інших питань задали фахівці групи «Рейтинг», провівши наприкінці березня опитування серед населення України в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу.

В опитуванні взяли участь 2 тисячі респондентів віком від 18 років. Опитування проводилось за методом випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.

Так, більшість респондентів бачать реальною загрозу розповсюдження коронавірусу в Україні. У порівнянні з початком карантину, кількість тих, хто бачить загрозу, зросла з 73% до 87%.

При цьому майже 70% опитаних українців вважають запроваджений карантин ефективним, чверть дають протилежні оцінки. Неефективним вважають карантинні заходи переважно мешканці Півдня та Сходу, молодші опитані та чоловіки. Однак майже 80% опитаних підтримують рішення Уряду про продовження карантину до 24 квітня 2020 року.

Щодо можливого введення надзвичайного стану в Україні думки респондентів розділилися: 49% – підтримали б таку ініціативу, а 43% – ні.

При цьому 83% підтримують можливу заборону на проведення масових заходів, страйків, мітингів в умовах надзвичайного стану в країні, 71% – не заперечують проти можливого обмеження в’їзду та виїзду в окремі міста та області. А ось щодо можливого надання державі права примусово вилучати майно у юридичних та фізичних осіб в умовах надзвичайного стану абсолютна більшість (80%) виступила проти таких заходів і лише 14% підтримали.

Ідею накладення штрафів на тих, хто порушує карантин, підтримали 74% респондентів, 19% висловилися проти такої ініціативи.

Примітно, що 58% опитаних вважають запроваджені владою заходи щодо боротьби з коронавірусом оптимальними, а 28% взагалі стверджують, що вони є занадто м’якими.

Розділилися думки українців щодо повернення громадян України додому: 34% вважають, що влада повинна повертати усіх громадян додому після закриття кордону, 24% вважають, що потрібно повертати, але вибірково, 34% вважають, що взагалі не потрібно нікого повертати після закриття кордону.

Цікаво, що 53% респондентів переконані, що влада, подаючи інформацію про поширення коронавірусу, применшує ситуацію. І лише 21% опитаних вважають, що ця інформація є об’єктивною, а 11% переконані, що в цій інформації є перебільшення.

До запровадження карантину дві третини опитаних повідомили, що мали роботу. Серед них 35% зазначили, що продовжують працювати в звичному режимі після запровадження обмежень, 29% – працюють дистанційно, 32% – знаходяться у відпустці за власним бажанням і лише 4% – втратили роботу.

Як часто і куди ходять українці під час карантину?

Більше половини опитаних заявили, що обмежили вихід з дому у зв’язку з карантином. Третина зазначили, що дотримуються часткових обмежень. Лише кожен десятий зазначив, що не дотримується карантину. Частіше про повне самообмеження зазначали мешканці центральних областей, жінки та представники найстаршої вікової групи.

Головною причиною виходу на вулицю опитані зазначили похід у магазин за продуктами (73%). 28% – виходять через необхідність працювати, стільки ж – через похід в аптеку. По 5-7% зазначили, що виходять на вулицю щоби прогулятися з дітьми, заради занять спортом, прогулянок із домашніми тваринами. По 3-4% виходять через зустрічі з друзями та знайомими, або задля візиту до лікаря.

42% зазначили, що мають захисні маски в достатній кількості, 39% – мають але недостатньо, 19% – не мають взагалі. 57% заявили, що мають вдома дезінфікуючі засоби в достатній кількості, 29% – мають, але недостатньо, 14% – не мають. Захисні рукавиці в достатній кількості мають 40% респондентів, в недостатній – 23%, не мають взагалі – 37%. Частіше захисні та дезінфікуючі засоби використовують мешканці західних та центральних регіонів, містяни, жінки та молодші респонденти. Ті, хто їх має в достатній кількості, користуються ними частіше.

Що хвилює найбільше?

Майже 80% респондентів переживають, що в Україні наступить затяжна економічна криза. Більше двох третин схвильовані через те, що не зможуть купити необхідних ліків. Більша половина опитаних хвилються, що хтось із родини чи близьких захворіє на коронавірус. Майже половина переживають через те, що не зможуть купити необхідних продуктів (52% – не переживають). Лише 25% схвильовані через те, що доведеться скасувати важливі події чи поїздки, водночас три чверті – не хвилюються через це.