Новини
Україна
Здоров'я

Українські будинки дитини перетворяться на центри реабілітації


Відтепер обладнанням і послугами фахівців будинків дитини зможуть користуватися не лише діти, які там проживають, а всі діти, які потребують реабілітації та паліативної допомоги. Кабмін затвердив Положення про центри реабілітації та паліативної допомоги дітям, тож тепер в кожній області України будинки дитини почнуть перетворюватися на центри реабілітації та паліативної допомоги, яких нині критично не вистачає.

Українські будинки дитини перетворяться на центри реабілітації

На сьогоднішній день до сфери управління МОЗ належать 38 будинків дитини, в яких живуть діти до 3 років. Саме ці будинки дитини трансформують у центри реабілітації і паліативної допомоги.

Варто відзначити, що лише 8% дітей у закладах інституційного догляду та виховання дітей по всій Україні мають статус дітей-сиріт, тобто 92% дітей мають батьків чи опікунів і можуть зростати у середовищі, яке сприятиме здоров’ю та розвитку, отримуючи реабілітаційні послуги за потреби.

У цих центрах діти зможуть проходити фізичну, медичну, соціальну, психологічну реабілітацію та корекцію, отримуватимуть паліативну допомогу, до того усе це буде можливе як стаціонарно, так і амбулаторно. Але це не будуть інтернати, адже допомога дітям надаватиметься в присутності батьків або людей, які їх замінюють. Оплачуватиме такі реабілітаційні послуги Національна служба здоров’я України.

Займатимуться у новостворених закладах і навчанням батьків, опікунів, членів сім’ї та людей, які беруть участь у догляді за дитиною: розповідатимуть як доглядати за дитиною, враховуючи її стан здоров'я, фізичний та психічний розвиток.

У МОЗ відзначають, що головна мета такої трансформації – своєчасна і якісна медична допомога, оскільки в Україні нині недостатньо закладів, де дитина може отримати якісну реабілітацію, а від моменту направлення в реабілітаційний центр до початку лікування проходить близько року. Тож втрачається цінний час, стан дитини погіршується, а через це реабілітація проходить значно довше і з гіршим результатом.

Паліативна допомога
За визначенням ВООЗ, паліативна допомога – це підхід, який дозволяє покращити якість життя пацієнтів із невиліковними захворюваннями та членів їхніх родин шляхом запобігання та полегшення страждань невиліковно хворої людини.

Таку допомогу за державний кошт сьогодні діти отримують у лікарнях. Але цього ресурсу недостатньо, адже, за даними Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), паліативної допомоги в Україні потребують до 70 тисяч дітей щороку.

Тож трансформація саме будинків дитини має велику перевагу – достатню кількість кваліфікованого медперсоналу, реабілітаційне обладнання, у багатьох є басейни і сенсорні кімнати. Тепер доступ до цього всього матимуть діти, які живуть у сім’ї, а не в лише в будинку дитини.

Фото з відкритихз інтернет-джерел