Новини
Україна
Суспільство
Дати

Україна вдруге відзначає День прикордонника 30 квітня


Дата святкування змінюється уже втретє. Торік нове встановлення свята збіглося із 100-річчям формування української прикордонної служби

Число і місяць відзначення Дня прикордонника в Україні змінюється вже втретє. Так, у 1992 році Указом Президента України  від 25 травня 1992 р. № 308 свято було встановлене 4 листопада — у день прийняття Верховною Радою України у 1991 році Закону «Про Прикордонні війська України».  Однак самі прикордонники розділилися у сприйнятті свого професійного свята — ті що служили в радянських прикордонних військах, продовжували святкувати його 28 травня, а офіційні заходи проводилися 4 листопада. Відтак число і місяць офіційних святкувань було змінене: Указом Президента України від 21 травня 2003 року № 431 «Про внесення зміни до Указу Президента України від 25 травня 1992 р. N 308» воно встановлене 28 травня.

А торік у квітні дата знову була перенесена, і встановлена 30 квітня.  Саме цей день присвячений подіям кінця квітня 1918 року, коли слов'янська група окремої запорізької дивізії армії Української народної республіки (УНР) під командуванням полковника Володимира Сікевича, звільнивши велику частину Донбасу, вийшла на міжнародно визнаний кордон з Росією і тодішнім Доном. Полковник Сікевич встановив на кордоні земель українських і війська Донського сторожу, дві гармати та під їх салют розгорнув прапор.

Торік під час виступу на урочистостях з нагоди 100-річчя створення Прикордонної служби України та чергового випуску офіцерів Національної академії Державної прикордонної служби Президент України Петро Порошенко наголосив, що День прикордонника має бути співзвучним реальним історичним подіями саме в Україні. Понад 100 років тому українські війська встановили свої символи на кордоні держави, то ж дата 30 квітня є найбільш знаковою для відзначення як професійного свята ДПСУ.  «Тут, фактично так би мовити навпомацки, відчув як відділяються землі України від чужих земель. Згодом козаки принесли два високі стовпи, вималювали їх жовто-блакитною фарбою, яку знайшли на станції, на кожному зі стовпів намалювали тризуб, а під ним написали «Українська Народна Республіка». Священик відслужив молебень, окропив святою водою прапори і коли козаки догори стовпи підняли і закопали в землю – музика заграла, заграв наш гімн – гімн України. Гармати дали салют, а козаки крикнули могутнє «Слава!», процитував Петро Порошенко слова полковника Сікевича про ті події.

Вочевидь, в Україні День прикордонника має особливе значення, адже тут, і саме на Донбасі, уже котрий рік поспіль триває війна, розв’язана Російською Федерацією.

Джерела: УНІАН, офіційний сайт Президента України

Фото з відкритих інтернет-ресурсів