06.06.2018
Ольга Аверіна 0
В останні роки у Чорнобильській зоні часто виникали складні лісові пожежі.
Навесні 2015 року поблизу Чорнобиля відбулась одна з найбільших пожеж у Чорнобильській зоні, тоді горіло більше 300 га лісу.
Наприкінці червня 2017 року пожежа тривала понад три дні. Тоді підвищення радіаційному фону не зафіксували.
Вранці, 05 червня 2018 року, у 10-кілометровій Чорнобильській зоні відчуження почалася пожежа на площі близько 10 гектарів ― загорілася суха трава. Наразі площа пожежі ― 5 га, вона перекинулась і на ліс, ― заявили у ДСНС.
Рятувальники зазначили, що радіаційний фон у Києві, Чорнобилі і на промисловому майданчику ЧАЕС – у межах норми.
У коментарі ВВС News Україна науковець з Чорнобильського центру з проблем ядерної безпеки Сергій Гащак наголосив, що інформація про пожежу радіоактивного "рудого лісу" ― ділянки лісу біля станції, яка отримала найбільшу дозу радіації, ― некоректна, адже цього об'єкту біля ЧАЕС вже майже не існує.
"Рудого лісу" як такого вже немає. Більшу частину його згорнули бульдозерами у траншеї і поховали. Частково "рудий ліс" згорів ще два роки тому", ― наголосив Сергій Гащак.
"Чутки про загрозливу радіацію від горіння "рудого лісу" ― це нагнітання і паніка. Горіння лісу ― це неприємно, але небезпеки радіологічної немає", ― додав науковець, який вже понад 20 років працює у зоні відчуження.
Ситуацію також прокоментував керівник уряду Володимир Гройсман.
"В Києві та в самому Чорнобилі, в тому числі на майданчику Чорнобильської АЕС, радіаційний фон значно нижчий за допустимі відмітки. Тож хвилюватися не варто. Наголошую ще раз: ситуація під повним контролем!" ― заявив Володимир Борисович.
"Вітер на місці пожежі ― південно-східний, розповсюдження продуктів горіння у бік Києва не спостерігається", ― стверджували в ДСНС. Щоправда, в останньому повідомленні за 22.00 таке твердження зникло.
Голова ДСНС Микола Чечоткін на спеціальному брифінгу у Києві заявив, що на місці пожежі знайшли кілька факелів, і слідчі з'ясовують, чи пов'язані вони з інцидентом.
У Державному агентстві з управління зоною відчуження додали, що пожежа відбувається неподалік промислового майданчика ЧАЕС, але не на самому майданчику.
До гасіння пожежі залучили десятки одиниць техніки та понад сто вогнеборців особового складу.
За даним фактом відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 245 (Знищення або пошкодження лісових масивів) Кримінального кодексу України. Про це повідомила прес-служба ГУ Нацполіції у Київській області.
Правоохоронці проводять усі необхідні заходи щодо встановлення причин пожежі, з’ясовують всі обставини задимлення та загоряння, забезпечують охорону громадського порядку та пропускний режим.