04.12.2018
Наталія Проценко 0
В Історичному музеї Вишгородського історико-культурного заповідника відкрилась унікальна виставка «ВІД КРИНИЦІ РОДОВОДУ», на якій представлені картини Заслуженого художника України Олександра Охапкіна в стилі сучасного народного іконопису, а також вишитих рушників з різних регіонів України з приватної колекції громадського діяча, поетеси, голова Всеукраїнського громадського об’єднання «Поступ жінок-мироносиць» Зої Ружин.
Ця виставка – справжнє свято українських культурних надбань у сучасному контексті. Олександр Охапкін та Зоя Ружин уже не вперше спільно представляють свої колекції, адже презентовані твори гармонійно сплітаються у мелодійний вінок величальної, оптимістичної української перспективи, яка веде свої витоки з минувшини.
На відкриття виставки завітало багато гостей. Серед них – Заслужений працівник культури України Зоя Ружин та народний декламатор Михайло Орлюк.
Зоя Ружин, привітавши вишгородців з відкриттям виставки, і зауваживши, що незабаром – день Святого Миколая, якого здавна шанують українці, подарувала Вишгородському історико-культурному заповіднику ікону Чудотворця.
Також, вона звернула увагу на те, що художник Олександр Охапкін відродив хатню ікону як самобутній художній напрямок в Україні, коли люди, малюючи ікони для домашнього вжитку, відходили від храмових канонів, і зображували характерні елементи української народної культури. Традиційними для таких ікон є багатство квітів – мальв, чорнобривців, тощо. У творчому доробку Олександра Охапкіна – сотні таких ікон. «На їх створення художника надихнула етнограф і мистецтвознавець Романа Кобальчинська, яка відкрила художнику народну українську ікону, і Олександр Охапкін захопився саме цим напрямком іконографії. Також О. Охапкін зображує на своїх полотнах видатних українців, і два таких портрети – Тараса Шевченка та Раїси Кириченко – є на цій виставці», – зауважила Зоя Ружин.
Під час відкриття виставки нікого не залишили байдужими поетичні рядки у виконання Михайла Орлюка. Прозвучали вірші видатних українських поетів Тараса Шевченка і Василя Симоненка, а ще вірш Володимира Маяковського «Долг Украине».
Директор Вишгородської спеціалізованої школи «Інтелек» Інна Шубко зауважила: «Я знайома з народними іконами Олександра Охапкіна, а завдяки цій виставці сьогодні змогла ближче познайомитися з автором. Ми зараз усі сподіваємося на мир на всій українській землі. Ці ікони сповнені неймовірної мудрості і спокою, що я переконана – їхня енергетика також принесе мир в Україну. А чудова, прониклива декламація Михайлом Орлюком віршів відомих поетів не лише зачепила душі наших учнів, а й стане для них прекрасним прикладом того, як відчувати поезію, проносити через серце і демонструвати це не тільки на уроках».
До речі, вишгородські школи мають унікальну можливість отримати копії ікон Олександра Охапкіна. Як повідомила Зоя Ружин, 12 робіт художника нині є в оцифрованому вигляді, і пані Зоя має дозвіл митця надати їх навчальним закладам. Ці копії можна роздрукувати на полотні і створити у школах чудові мистецькі галереї.
Виставка триватиме до 30 грудня за адресою вул. Шкільна, 58.
Джерело: Управління культури, національностей та релігій КОДА