Новини
Новини Київської області
Вишгород
Дати

У Вишгороді відбувся мітинг, присвячений 33-й річниці Чорнобильської катастрофи


Всі виробничі підрозділи міста у 1986-му брали участь у ліквідації аварії

«Чим далі від нас Чонобильська катастрофа, тим менше залишається серед нас тих, хто брав у ній участь. І рідшають ряди тих, хто приходить на такі заходи», з сумом зауважив керівник Вишгородського районного осередку Всеукраїнської спілки ліквідаторів-інвалідів Чорнобиль-86 Ігор Магала під час виступу на мітингу-реквіємі, присвяченому 33-й річниці Чорнобильської катастрофи. Мітинг відбувся у Вишгороді біля пам’ятника ліквідаторам аварії на ЧАЕС.

Чорнобиль зачепив своїм чорним зловісним крилом не лише Україну. Вишгород пам'ятає ті дні, сповнені тривоги і страху. Тут живе багато ліквідаторів аварії.

Слова, сповнені болю, слова, сповнені вдячності, прозвучали на мітингу, який відбувся біля пам'ятника Чорнобильцям від керівництва району міста, від молодого покоління. Адже все місто Вишгород напряму причетне до ліквідації аварії. Будівельні підрозділи «Південатоменергобуду», всесоюзних управлінь «Гідромонтаж», «Гідромеханізація», «Гідроспецбуд», «Гідроелектромонтаж», «Спецгідроелектромонтаж», Автотранспортне виробниче об’єднання «Південатоменергобудтранс», бетонний завод та завод залізобетонних конструкцій, Київське будівельно-монтажне управління включились у подолання аварії, і саме їхні працівники  були першими серед тих, хто прийняв на себе радіаційне випромінювання під час ліквідації катастрофи на ЧАЕС. Учасники мітингу поклали квіти до пам"ятника ліквідаторам Чоргобильської аварії.

Ігор Магала добре пам’ятає той страшний час. Він працював на будівництві  ЧАЕС з січня 1980-го. Як  начальнику будівельно-монтажного комплексу і заступнику начальника управління, Ігорю Магалі випало передавати IV-й блок в експлуатацію, і це був єдиний блок, який замовник прийняв із оцінкою «добре»). За спогадами Ігоря Магали, 26-го квітня 1986-го року на четвертому енергоблоці відбувалась перевірка:  чи зможуть турбіни виробити достатню кількість залишкової енергії для живлення насосів охолодження до того, як через 40-60 секунд будуть включені аварійні джерела живлення. Під час перевірки раптово у багато разів зросла потужність реактора, ланцюгова реакція в реакторі вже вийшла з-під контролю, не допомогло те, що керівник  зміни натиснув кнопку аварійного захисту. Страшний вибух сколихнув усе людство, радіоактивна хмара зачепила багато країн світу, а найбільше – Україну.

Четвертий енергоблок ЧАЕС був повністю зруйнований, і в довкілля потрапила велика кількість радіоактивних речовин. На момент аварії Чорнобильська АЕС була найпотужнішою в СРСР. Реальна кількість загиблих протягом перших 3-х місяців оцінювалася в 31-у людину. А через опромінення за наступні 15 років загинуло ще більше. Не кажучи вже про те, що наслідки цієї трагедії відгукуватимуться ще довго.   Це була одна із найбільших таких катастроф за всю історію ядерної енергетики, яка вважається найбільшою у своєму роді за всю історію ядерної енергетики за кількістю загиблих і постраждалих від її наслідків людей, а також за економічними збитками. Програму з ліквідації наслідків аварії розробляли фахівці з усього тодішнього Радянського Союзу.

Вишгородцям, які брали участь у подоланні біди, є що згадати. Особливо в такий сповнений скорботи день. По закінченню мітингу-реквієму його учасників запросили до районного будинку культури «Енергетик» на концерт, який підготували діти для ліквідаторів.