У Вишгороді під час платного Дня донора не всі брали гроші
«Після того, як здаси кров, голова не болить», поділилась своїм секретом Ірина, яка стала донором за прикладом батька
В актовому залі Вишгородської центральної районної лікарні 23 квітня вранці зібралось більш ніж півзалу людей, які прийшли взяти участь у Дні донора. Такі заходи тут відбуваються приблизно раз на два місяці. Виїзна бригада Київського обласного Центру крові, що дислокується у Білій Церкві, приїжджає в усі районні центри Київщини з метою збору донорської крові. А також -- на запрошення організацій міста Києва. Як розповіла журналісту «Погляду» керівник виїзної бригади Тетяна Бондарук, всю кров, перед тим, як зробити з неї препарати, чи підготувати до переливання реципієнтам, детально досліджують.
«День Донора відбувається згідно календарного плану-графіка, затвердженого Департаментом охорони здоров’я. До Вишгорода ми приїжджаємо п’ять разів на рік, також Дні донора проводимо у Димері. Щоразу кількість людей різна, сьогодні ж їх прийшло немало», зауважила Татяна Василівна.
Заступник головного лікаря Вишгородської центральної районної лікарні Наталя Шилан розповіла, що відповідальність за проведення дня донора покладена на акушерське відділення лікарні. «Ми знаємо, згідно плану на рік, коли має приїхати бригада, даємо оголошення і запрошуємо всіх. Мені приємно, що участь у Дні донора беруть також медпрацівники, здають кров. Для нас важливо, щоб якомога більше людей стали донорами, адже тоді медикам не потрібно в разі потреби шукати необхідну кров чи її препарати по всьому Києву, бо бувають такі групи крові, які знайти проблематично. Сьогодні прийшло більше донорів, ніж було попереднього разу, і ми сподіваємось, що зберемо більше крові, бо від цього залежить життя людей. Коли ж потрібно нашим пацієнтам -- їдемо у відділення переливання крові обласної лікарні й беремо необхідні еритроцити, чи плазму, які вже ретельно обстежені. У Білоцерківському підрозділі відділення переливання крові обласної лікарні є все, завжди і цілодобово. Єдина незручніть – це те, що треба їхати аж у Білу Церкву», каже Наталя Петрівна.
За здавання крові донорам задекларована оплата. Щоправда, не для всіх має значення фінансова мотивація. В усякому разі, журналісту «Погляду» лише одна жінка з тих, хто прийшов здавати кров, відверто сказала, що на «безоплатні» донорські дні вона не ходить, а платні старається не пропускати. Всі інші, з ким вдалось поспілкуватися, говорили що хочуть допомогти медицині і пацієнтам лікарень. Наталя Шилан зауважує, що, з її досвіду, половина донорів приходить завдяки грошовому заохоченню, а половина, здавши кров, взагалі не беруть коштів. «Сума незначна –117 гривень, також донорам надаємо чай, печиво. Сума компенсації не змінювалась уже упродовж кількох років, і багато хто навіть не вважає за потрібне брати цю суму, здають кров безкоштовно. Особливо люди, рідним чи близьким яким доводилось потрапити в ситуацію, коли потрібна кров. До речі, -- каже Наталя Петрівна, -- тенденція всього руху переливання крові -- щоб люди ставали донорами безкоштовно, як це робиться в європейських країнах. Там люди просто приходять з бажанням допомогти».
З бажанням допомогти прийшов на День донора і заступник міського голови Вишгорода Трофим Іівнов. Він розповів, що вже майже сім років долучається до донорських акцій -- після того, як загинув його товариш, бо не вистачило донорської крові. «Багато моїх друзів беруть участь у таких заходах, і робимо це безкоштовно», зауважив Трофим Іванов, і розповів, що про сьогоднішній день донора дізнався з Фейсбук-сторінки «Погляд-Вишгород».
Не вперше здає кров і вишгородчанка Ірина Минько. Каже, що робить це не через гроші, а щоб покращити стан свого організму. «Мені це подобається, бо потім голова не болить. Коли здаєш кров, вона постійно оновлюється, і від того голова менше болить. Мій тато теж донор. Свого часу він працював у лікарні, в місті Бресті, і там здавав кров майже 380 разів. Він почесний донор Білорусі», розповіла Ірина журналісту «Погляду».
Цього дня й учасники бойових дій --жителі міста Вишгорода і Вишгородського району здали донорську кров. Про це повідомив голова ГО “Всеукраїнське об’єднання Учасників бойових дій та вимушено переміщених осіб “МИ УКРАЇНЦІ” Іван Татауров. «На запрошення адміністрації лікарні взяти участь у Дні донора відгукнулась найвідповідальніша частина громади і суспільства. Такі акції забезпечують пацієнтів лікарського закладу, які потрапили в ДТП, або потребують невідкладного відновлення крововтрати, препаратами крові. Наше місто - наша відповідальність!».