Новини
Новини Київської області
Вишгород
Суспільство

У Вишгороді створюють банк одягу


Такі контейнери для збору вживаних речей встановлено в низці міст України. Цей -- на Хмельничині.

Бажаючих віддати вживані речі на потреби нужденних немало, але приміщень для їх розміщення у місті не вистачає

У деяких містах України нещодавно заявились контейнери, до яких можна покласти вживаний, але ще хороший одяг, який може стати в пригоді нужденним. Зокрема, такі контейнери встановлено на Хмельниччині, у Києві... Люди, які сфотографували і виклали фото у соцмережі, запитують: у Вишгороді можна встановити щось подібне? Втім, одні просто запитують, а інші відразу приступають до звинувачень, правда, невідомо кого і чому, але – «он у них робиться, а в нас ні…».

Нині багато хто має вдома уже непотрібний одяг, який викидати шкода, а куди його віддати у місті, не всі знають. До того ж, не всі знають, який шлях проходять речі, поки потраплять до тих, хто їх потребує. А тим часом, як з’ясувалося, не все так просто. Адже ці речі мають десь складуватися, сортуватися, і бути виставлені так, щоб потребуючі могли зручно їх взяти. До цього треба додати й психологічну складову – щоб ці люди не почувалися збентежено, мовляв, забирайте те, що нікому не потрібне.

У Вишгороді є кілька локацій, куди можна здати вживані речі.

"Щедра поличка" у Вишгороді

Одна з них, де вже налагоджена справа збирання і передачі речей «секонд-хенд» – склад Вишгородської районної організації товариства Червоного Хреста України "Щедра поличка", який діє під гаслом «Принось те, що непотрібно, бери те, чого потребуєш!» Він знаходиться у підвальному приміщенні дитячого відділення районної лікарні, і весь ланцюжок переходу речей від одного власника до іншого вже відпрацьований. Можливо, певною незручністю є те, що склад працює в середу і четвер з 15 до 17 години. Але для тих, хто хотів би взяти чи віддати речі, червонохрестівці повідомляють телефон –045-96-5-26-38, то ж можна домовитись на інший день і час.

Єдине, про що просять – приносити речі в хорошому і чистому стані. "Будь ласка, поважайте ваших сусідів, які потребують цих речей, і нашу працю! Не несіть те, то що б ви посоромились взяти самі». Цікаво, що цей пункт у декого теж викликає протест: «В Червоному хресті мало не умови ставлять: це складіть ось так, пакет такий, речі несіть хороші. Комусь за щастя будуть хоч якісь речі». Та все ж – що таке «хоч якісь речі»? Відвертий непотріб, брудний і подертий, нікому не потрібний. «В Червоному Хресті приймаємо справді чисті випрані речі, повинна бути соціальна культура речей. Приходьте волонтером, допоможіть фасувати речі, й ви самі все побачите», запрошує співробітниця Червоного Хреста Валентина Романюк.

Світалана Рулевська

За словами співробітниці Вишгородської районної організації ТЧХ Світлани Рулевської, всі речі, які приймаються, записуються в журнал. Якщо хтось просить привезти щось в інтернат, будинок престарілих, чи люди просто просять допомогти, але знаходяться не у Вишгороді, молодша сестра перебирає всі речі, шукає підходящий розмір, і ми своїми силами відвозимо їх чи пересилаємо поштою. Як ви думаєте, що подумає людина, отримавши посилку з заштопаною не дуже чистою  курткою? Тому нам щось доводиться прати й сушити. Те, що розірване, ми викидаємо, а це немало».

Про те, щоб не несли відвертий непотріб, просять і працівниці церкви святого Володимира у Вишгороді. Тут теж збирають і віддають речі, у співпраці з ГО  «Асоціація багатодітних родин «Перлина». Багатодітні сім’ї завдяки цим речам отримують істотну підтримку, бо ж одягти-взути дорослих і дітей за нинішніми цінами навіть бюджетних маркетів не просто. Але з’ясувалося, що бажаючих віддати речі більше, ніж тих, хто їх потребує, з підопічних "Перлини". То ж забезпечити таким одягом і взуттям можна було б усім бажаючим.  Але проблема в тому, що церква – не склад, і тримати тут безліч речей проблематично. А більше ніде. «Перлина» також свого приміщення не має. Також багато хто з потребуючих соромиться, а може, й не знає, що можна підійти до працівниць церкви і запитати про необхідне. До речі, одяг і взуття можна передати «Перлині» через волонтерів, також члени організації самі можуть під’їхати забрати.

«Вже два роки нам приносять речі, і більшість із них доводиться тримати у гаражах. У Вишгороді давно назріла необхідність створення так званого банку одягу», розповіла журналісту «Погляду» керівник асоціації «Перлина» Ольга Кондратюк. Вона зауважила, що в районному центрі це набагато складніше, ніж у селах. Вона зауважила, що працює банк одягу в Старих Петрівцях, куди «Перлина» привозить те, що віддали люди. Тут речі сортують, і виставляють для бажаючих. Також у Нових Петрівцях є локація, куди всі можуть принести чи взяти безоплатно те, що їм потрібне.

А ось у Вишгороді… Довгий час не могли вирішити це питання через проблему з приміщенням. Втім, нещодавно міський голова Олексій Момот, як повідомила Ольга Кондратюк, запропонував підвальне приміщення одного з будинків. Вочевидь, була не скільки пропозиція, як підказка – ось там є приміщення, а щоб його могла використовувати «Перлина», організації самій потрібно домовитися з жителями будинку. «Організація не прибуткова, управляюча компанія не має змоги надати в оренду безоплатно приміщення, платно ми ніяк не зможемо цього собі дозволити, спонсорських коштів не маємо. Тому єдиний вихід, якщо мешканці нададуть свою згоду, щоб ми мали змогу допомагати іншим, використовуючи приміщення. Офісом це назвати складно, в офісі працюють на постійній основі, в нас всі на волонтерських засадах. У нас буде визначений конкретний час в конкретні дні, коли волонтери там будуть. Ніхто не каже про те, що будуть якісь перешкоди для жителів, ні про які перепланування тим паче мови йти не може», пояснює Ольга Кондратюк. І все ж дії «Перлини» наразились на спротив жителів будинку, в усякому разі, якоїсь їх частини. Люди хочуть розмістити у підвалі свої комірки, а не віддавали в безоплатну оренду громадській організації, хоч і розуміють, що та робить добру справу. «Чому мешканцям було відмовлено зробити там ремонт і зберігати габаритні речі через пожежну безпеку, а цій організації рекомендовано?» --з таким запитанням звернулась одна з мешканок до міського голови через Фейсбук.

Ольга Кондратюк

«Перлина» роз’яснює  свою позицію, просить людей про підтримку. Та чи отримає вона приміщення, і яке саме – покаже час. «Впевнена, що все-таки зможемо відкрити банк одягу і в місті Вишгороді. Всім людям – велика вдячність, що ви не викидаєте, а думаєте про тих, хто не може собі дозволити купувати!», зазначає Ольга Кондратюк.

Лише одна річ, на яку, можливо, ніхто не звертав уваги. «Перлина» б’ється, як риба об лід, шукаючи приміщення для банку одягу. А в товариства Червоного Хреста воно є. Можливо, якби обом організаціям скооперуватися, то зручніше і простіше було б усім? Якщо, звичайно, є бажання, а ще – якщо дозволяють статути обох організацій. Тоді, можливо, й контейнери для збору речей у зручних місцях Вишгорода можна було б встановити.

Фото автора та з відкритих інтернет-ресурсів