Новини
За кордоном
Політика

У Вірменії назріває політична криза: хто піде у відставку?


Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що вимога Генерального штабу Збройних сил країни про його відставку є спробою військового перевороту, натомість пропонує піти з посади главі Генштабу.

Фото: Прем'єр-міністра РА

Про це він повідомив на своїй Facebook-сторінці.

Як розвивалися події напередодні

Вранці 25 лютого Генштаб Збройних сил Вірменії опублікував заяву з вимогою відставки прем’єр-міністра країни Нікола Пашиняна. Військові заявили про нездатність глави уряду «приймати адекватні рішення в кризовій ситуації». Вимогу про відставку підписало більше 40 високопоставлених військових, пише видання «Новини Вірменії».

У свою чергу Пашинян назвав дії військових спробою перевороту, заявивши про рішення відправити у відставку главу Генштабу Оніка Гаспаряна. Натомість прихильників закликав долучитися до мітингу в столиці країни.

Відповідь не змусила себе довго чекати. Апарат президента Вірменії повідомив, що отримав пропозицію про звільнення з посади начальника Генштабу Оніка Гаспарян і, згідно з конституцією, у триденний термін має висловити свою позицію.

«Однак, в ситуації воєнного стану, в умовах існуючої кризи, звільнення з посади начальника Генерального штабу не є першочерговою кадровою зміною».

Апарат президента Вірменії

Також там зазначили, що в ситуації, що склалася в країні ніхто жодним чином не повинен намагатися втягнути президента в політичні процеси.

До слова, дані обставини не завадили до цього президенту Армену Саркісяну звільнити першого заступника начальника Генштабу збройних сил Тирана Хачатряна. Він, за повідомленнями ЗМІ, назвав «несерйозними» висновки прем'єр-міністра про неефективність російських ракетних комплексів «Іскандер». Відповідний указ про звільнення опублікований на сайті президента. Треба зауважити, що саме це звільнення стало відправною точкою в конфлікті та політичній кризі в країні.

Два мітинги в одному місті

Вдень 25 лютого прем'єр вийшов до своїх прихильників на площі Республіки в центрі Єревана, пройшовши до цього маршем вулицями столиці.

Фото: Прем'єр-міністра РА

«Всі спроби втягнути країну в насильство, беззаконня, провокації і громадянську війну повинні бути строго припинені народом. Народ вирішив, що я повинен стати прем'єр-міністром Республіки Вірменія, народ повинен вирішити питання про моє усунення. Якщо президент республіки не підпише петицію, тобто що, приєднається до перевороту? Це дуже простий вибір».

Нікол Пашинян

Після закінчення ходи він заявив, що віддав наказ військовим зайнятися «своїми справами».

У той же час свою акцію в центрі Єревана влаштували і противники прем'єра. Один з лідерів опозиції Вазген Манукян підтримав військових і закликав опонентів Пашиняна проводити безстрокові акції протесту біля будівлі парламенту. З цією метою на проспекті Баграмяна були встановлені намети, а проїжджу частину обгородили сміттєвими баками, повідомляє «Sputnik Вірменія».

Скрін з YouTube/Sputnik Вірменія

Причому тут Росія?

Увечері стало відомо, що ситуацію у Вірменії не могла не оминути Росія. Між Пашиняном і Володимиром Путіним відбулася розмова, під час якої останній сказав, що Кремль виступає за «швидке врегулювання ситуації», а також «висловив підтримку законній владі Вірменії», повідомляється на сайті прем'єра.

Фото: Прем'єр-міністра РА

Позиція Кремля в даній ситуації цікава тим, що Пашинян, критикуючи російські ракетні комплекси «Іскандер», фактично висміяв бойову міць цієї країни, назвавши їх «суперзброю» неефективною. Ця звістка тоді зробила справжній фурор у світових ЗМІ.

Хоча, з іншого боку, розмова можливо і не була настільки натхненною, як бажав продемонструвати прем’єр. «Sputnik Вірменія» вказує на те, що тексти пресслужби Пашиняна та Кремля відрізняються. І про «вираження підтримки» в останньому мова не йде. То ж, чим був цей телефонний дзвінок: спробою примирення прем’єра чи пошуком підтримки – достовірно невідомо.

Скрін з Sputnik Вірменія

Що відбувається сьогодні?

Наразі опозиція готова до безстрокової акції протесту, поки прем'єр-міністр Нікол Пашинян не покине свій пост. Перша ніч на проспекті Баграмяна пройшла для опозиціонерів спокійно, а вдень вони збираються на мітинг «Руху за порятунку Батьківщини» на проспекті, після якого планують пройти по Єревану маршем.

В свою чергу президент країни закликає всіх шукати шляхи для послаблення напруженості і мирного вирішення ситуації.

Сайт Президента Республіки Вірменія

«Закликаю всіх: державні органи, силові структури, політичні сили, всіх громадян: проявити стриманість і розсудливість – кожне незважене слово або дія збільшує напруженість і ще більше поглиблює кризу. Не піддаватися на провокації і утримуватися від закликів ненависті і нетерпимості - наш народ не може собі дозволити розколу».

Президента Республіки Вірменія Армен Саркісян

Тож, чи подіють заклики президента, хто саме в результаті піде у відставку і як швидко владнається конфлікт – покаже тільки час.

До слова, Вірменія не єдина країна, де сьогодні напружена ситуація, в М’янмі прокотилася хвиля протестів.

Нагадаємо також, що в Італії днями зафіксували нове виверження найактивнішого вулкана Європи.

Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.