У Польщі знайшли 1000-річні скарби київської княжни
У Польщі археологи виявили на кукурудзяному полі в містечку Слушкув, поблизу міста Калиша, срібні монети та ювелірні прикраси, які, ймовірно, належали дочці Великого князя Київського.
Про це повідомили в Nauka w Polsce.
Скарби знайшла команда на чолі з доктором Адамом Кендзерскім з Інституту археології та етнології Польської академії наук. Знайдений скарб вже названо одним з найбільш інтригуючих в Польщі.
Передісторія
Цікаво, що археологи почали пошук після публікації монографії, що розповідає про скарб, знайдений в Слушкове ще до Другої світової війни. Це був найбільший скарб монет, знайдений в Польщі. Він складався з 13061 предметів. В основному це були монети, проте були наявні і срібні прикраси.
У листопаді 2020 року археологи відправилися в Слушкув, щоб задокументувати свої дослідження середньовічних монет. Вони повинні були сфотографувати місце попередніх знахідок і поговорити зі старожилами. В результаті священик вказав археологам місце, про яке ще в 1980-х йому розповіли шукачі скарбів. Археологи вирішили перевірити цю «легенду» і не прогадали – вони знайшли ємність, доверху наповнену середньовічними монетами.
Що знайшли?
Всього було виявлено близько 6500 срібних монет, які були складені в лляні мішечки. Також було знайдено дві золоті обручки, які привернули до себе особливу увагу дослідників, адже на одному з них був напис на кирилиці. Вчені розшифрували його так: «Господи, допоможи твоїй служниці Марії». Вчені вважають, що, ймовірніше за все, обручка пов'язано з київською княжною на ім'я Марія.
«Ми знаємо, що в той час дружиною Болеслава II Кривоустого (князя Польщі з 1102 року) була руська принцеса на ім'я Сбіслава, – розповідає один членів команди археологів, професор Адріан Юсуповіч. – Згідно з письмовими джерелами, у неї була сестра Марія, яка була одружена за Петром Властом (польський воєвода, найближчий радник Болеслава Кривоустого). Натомість Марія була дочкою Святополка Ізяславича, князя Київського».
Датування монет показало, що вони були викарбувані в XI та XII століттях, тобто належать приблизно до того самого періоду, коли жила Марія.
Як монети там опинилися?
На думку вчених, знайдені монети могли бути частиною приданого, отриманого Марією. Положення її чоловіка, можливо, спонукало її заховати придане, до якого пізніше вона також поклала обручку. Ймовірно, це було зроблено в 1145–1146 роках під час втечі Власта з Польщі. На жаль, ця гіпотеза поки не піддається перевірці, але археологи вважають її напрочуд привабливою.
Наразі монети проходять нумізматичну експертизу.
До слова, це далеко не перша «знахідка» за останній час в сусідній країні, не так давно у Польщі археологи розкопали сотні артефактів Київської Русі. А у Городниці на Житомирщині під час розкопок знайдено досі невідоме місто часів Київської Русі.
Справжньою ж сенсацією археологічного світу цього року стали саркофаги з 2500-річними муміями, знайдені в Єгипті.
Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.