Новини
Україна
Суспільство
Події

У КСУ надали аргументи щодо скасування статті про незаконне збагачення


Стаття Кримінального кодексу 368-2 порушує статтю 62 Конституції України та презумпцію невинуватості
Про це на брифінгу повідомив глава КСУ Станіслав Шевчук.
Фото з відкритих джерел Internet Нагадаємо, 26 лютого у ЗМІ з’явилась інформація про те, що Конституційний суд визнав неконституційною статтю   368 -2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за незаконне збагачення.  Зазначена стаття  порушує статтю 62 Конституції України та презумпцію невинуватості. "З аналізу цієї статті можна зробити висновок, що сам суб'єкт повинен довести, що він отримав ці активи законно", - сказав він. У той же час, за словами Шевчука, презумпція невинуватості полягає в тому, що вину особи, якщо це кримінальний процес, має доводити держава. Фото з відкритих джерел Internet "Тобто держава повинна доводити незаконність отриманих активів", - сказав суддя. За його словами, в статті 368-2 є "елементи покладання доведення на особу, що принцип презумпції невинуватості категорично забороняє". Глава КСУ стверджує, що стаття 368-2 КК в її сьогоднішній редакції дозволяє притягнути особу до кримінальної відповідальності за відсутності доказів. Він зазначив, що говорить гіпотетично, так як стаття не працювала протягом більше 5 років.
             "Може і не випадково вона не працювала, тому що судді насамперед дивляться на Конституцію і презумпцію невинуватості", - сказав він.
За інформацією :  ЕСПРЕСО Фото з відкритих джерел Internet Свій коментар на сторінці Фейсбук щодо вищезазначеної  статті опублікував і президент України Петро Порошенко :
     - Одразу після того, як Конституційний Суд оприлюднить рішення щодо статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення, я негайно дам доручення підготувати та невідкладно внести до ВР новий законопроект про передбачення покарання для чиновників за незаконне збагачення.
Декілька власних думок з приводу скасування статті  про незаконне збагачення,  на  своїй сторінці в Фейсбуці висловила і Позафракційний народний депутат України  - Victoria Ptashnyk Фото з відкритих джерел Internet
1. Що означає рішення КСУ на практиці. (і) Що всі кримінальні справи, порушені за статтею «незаконне збагачення» будуть закриті; (іі) Що в декларацію тепер можна вносити мільйони готівки, не пояснюючи джерело їх походження. Бо за це немає відповідальності. Відповідальність існує за ухилення від сплати податків, отримання хабаря, зловживання службовими повноваженнями тощо. Але це вже зовсім інша історія, де потрібно доводити інші факти. 2. Чому це відбулось саме зараз? У мене є декілька версій: (і) необхідність закрити чиюсь справу чи декілька справ, яка виходить на фінішну пряму; (її) необхідність комусь внести в декларацію майно в великому розмірі без правових наслідків (я нагадую, що строки для подачі декларацій за минулий рік збігають 31.03.) Я не виключає, що це може бути й сукупність факторів. 3. Чи порушувала стаття про незаконне збагачення презумпцію невинуватості? От не таке вже це однозначне питання, як дехто хотів би показати. Цікаво, що навіть в КНУ імені Тараса Шевченка розділилися й кафедра кримінального права направила у відповідь на запит КСУ 2 різні (!) висновки з протилежними позиціями. Все залежить від того, як тлумачити презумпцію невинуватості, як абсолютне право чи ні? Тягар доказування у випадку незаконного збагачення, на мою думку та думку деяків фахівців, не покладався на підсудного. Бо правоохоронні органи мали довести факт набуття майна, перевірити всі альтернативні шляхи його набуття, показати, що жоден із законних способів не підтвердився, співставити доходи та витрати й показати, що вони не мають законного походження. Тут не треба було доводити в який спосіб майно опинилося у підсудного (вкрав, отримав хабар тощо). І саме це був обов’язок обвинувачення. І лише потім підсудний мав, захищаючись, навести свої докази законності походження майна. Якщо ж говорити, що наведення доказів законності набуття майна - це порушення презумпції невинуватості, то тоді захист і наведення доказів підсудним у всіх кримінальних справах порушує презумпцію. І я розумію, що тут довго можна сперечатися. Але факт лишається фактом. Обґрунтовувати можна обидві позиції. Все залежить від бажання:) 4. Що саме скасував КСУ? Схоже, що КСУ так поспішав (а може, навпаки героїчно залишив добрим силам шанс:)), що навіть забув в резолютивній частині рішення виписати яку з редакцій статті 368-2 скасовує:)) а їх було декілька:)) 5. Чи можна буде порушити кримінальні справи заново після прийняття нового закону із новою статтею про незаконне збагачення? Можна. Тільки от закон зворотньої сили не матиме. І справи можна буде порушувати за діяння, вчиненні у 2019 році (після прийняття нової версії). Все, що зроблено (нажито) за попередні роки, вважайте, амністовано:) Хоча є шанс - доведення інших складів злочину, харабництво, ухилення від сплати податків... Тільки от доводити їх набагато складніше.
Своєю думкою на цю тему поділився в мережі ФБ і український політичний та громадський діяч - Віталій Шабунін Фото з відкритих джерел Internet