Новини
Україна

У Києво-Печерській лаврі військовослужбовці проходять "Духовне відновлення культурою"

За понад рік програму пройшли понад 900 військових та членів їх сімей у межах компоненту "День у Лаврі для військового", а також 26 капеланів та 102 військовослужбовця за десятиденною програмою відновлення.

У Києво-Печерській лаврі військовослужбовці проходять

У Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" від травня минулого року реалізується програма для військових "Духовне відновлення культурою".

Перший її компонент — 10-денна реабілітація для військових передбачає проживання на території Заповідника, участь в археологічних розкопках, у майстер-класах з іконопису та гончарства, оглядають музейні експозиції, досліджують території Верхньої і Нижньої лаври та її печер у супроводі фахівців Заповідника, беруть участь у богослужіннях, спілкуються з духовними наставниками та ченцями монастиря.

Другий компонент, що називається "День у Лаврі для військового", передбачає занурення в атмосферу та життя Києво-Печерської лаври на один день для груп військовослужбовців до 20 осіб у супроводі екскурсовода. Вони оглядають територію, слухають екскурсії, долучаються до активностей Заповідника, відвідують місцеві святині та моляться із духовними наставниками.

Генеральний директор Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" Максим Остапенко розповів, що "Духовне відновлення культурою» дуже позитивно впливає на військових, які проходять цю програму.

"Ми поєднуємо тут культурну складову, духовну складову і одночасно моральну реабілітацію тих військових, які сюди приїжджають. Сама Лавра — це місце молитви, місце глибокої ідентичності і культури, яке точно надихає людей. Це потужне, видатне місце, яке тисячу років формувало нашу ідентичність. І коли люди долучаються до цих святинь, до цієї неймовірної території, вони відчувають дуже серйозне моральне піднесення. Адже людина відчуває тут свою належність до великого суспільного організму, який називається народ України, держава Україна".

За понад рік програму пройшли понад 900 військових та членів їх сімей у межах компоненту "День у Лаврі для військового", а також 26 капеланів та 102 військовослужбовця за десятиденною програмою відновлення.

Нині програма спланована, залучені різні частини, усі види та роди військ, служби військового капеланства. Бійців заохочують, відбирають, формують групи.

Про це розповів підполковник Володимир Самойлик, головний спеціаліст відділу організації діяльності військових капеланів Служби військового капеланства Збройних сил України.

"Проєкт надзвичайно важливий, тому що хлопці перебувають у різних умовах, коли виконують свої бойові обов’язки. А цей час, хоч він і невеличкий, але надзвичайно важливий. Важливе перебування у святому місці, намоленому місці, де військові можуть побути не тільки на самоті, але і з військовим капеланом, який з ними постійно в спілкуванні, роз’яснює, десь допомагає, десь наставляє. І це гарний проєкт, який в перспективі, сподіваємось, буде більш потужно працювати".

"Я очікую, перш за все, що військовослужбовці відпочинуть духовно і тілесно, приїхавши сюди. І насолодяться цим відпочинком, тому що зараз дуже активна фаза бойових дій. І люди дуже втомлюються. Тут більшість людей після поранень, важких поранень. Можливо, хтось іще не був в Лаврі. І я вважаю на всі 100%, що вони для себе тут знайдуть такий куточок, який для них буде чимось хорошим, запам’ятається і допоможе їм в подальшому проводити військову службу в захисті нашої України", —

керівник групи, лейтенант капеланської служби, військовий капелан 23-го інженерно-позиційного полку Сил підтримки ЗСУ Тарас Гордійчук

Він вперше організував побратимів для відвідання Києво-Печерської лаври.

"У нас минулого тижня була група військовослужбовців Національної гвардії України, які повернулися з полону, разом з родинами. Це нова для нас категорія, тому що в основному ми працювали з військовослужбовцями або діючими, або тими, які перебувають на реабілітації, зі шпиталів. А з полоненими ми ще не стикалися, проте ми впевнені, що ця група людей, можливо, найбільше потребує зараз підтримки в таких об’єктах, як Києво-Печерська лавра, тому що їх психологічний, моральний стан, вимагає більш глибокої роботи. Адже ці люди пройшли дуже складні випробування, дуже важкі стреси і я впевнений, що таке місце, як Києво-Печерська лавра, може допомогти багатьом із них".

Сьогодні є постійний запит на духовний супровід і емоційну підтримку військових, їхніх родин, сімей загиблих, військовополонених, а також військовослужбовців, які перебувають на реабілітації та лікуванні у військових шпиталях. Наступного року передбачається завершення ремонту корпусу № 55 Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" для тривалого перебування військових за принципом паломницького життя. В центрі духовного відновлення військових заплановано облаштувати кімнати відпочинку, кімнати для майстер-класів, бібліотеку.

Такі практики, зважаючи на можливість масштабування інноваційних моделей духовного відновлення культурою та підтримку Міністерства оборони України, будуть поступово впроваджувати й на базах інших історико-культурних заповідників України.

Нагадаємо, у церкві Живоносне Джерело на території Нижньої лаври Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" відкрили перший військовий храм.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.