Суспільство
Здоров'я
Дати

У День донора в МОЗ розповіли, як почати рятувати життя

Переливання крові дозволяє щорічно рятувати мільйони людей, а сьогодні при тих умовах, в яких живуть українці, – ще більше.

У День донора в МОЗ розповіли, як почати рятувати життя - зображення

14 червня відзначають Всесвітній день донора крові. У цей день народився австрійський лікар Карл Ландштейнер, який отримав Нобелівську премію за відкриття груп крові. Цей день може стати хорошою точкою відліку для нової звички - порятунку життів, тож у МОЗ розповіли як кожен може почати рятувати життя.

Як стати донором

Донором крові чи плазми може стати кожен здоровий громадянин України у віці від 18 років вагою не менше 50 кг.

Щоб стати донором крові, зверніться до найближчої станції переливання крові чи центру крові. Візьміть із собою документ, що посвідчує особу.

У пункті донації ви отримаєте детальну інформацію про донорство, свої права та обов’язки, заповните анкету донора.

Перед процедурою обов’язковими є співбесіда з лікарем, медичний огляд та лабораторні обстеження.

Усі процедури триватимуть близько 1 години.

Не забудьте взяти у лікаря довідку: людині, яка стала донором крові, надаються два вихідні дні.

Після здачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров. Чоловікам рекомендовано здавати кров не частіше 5 разів на рік, жінкам - 4 разів на рік.

Як підготуватися до здачі крові

Стандартний об’єм однієї кроводачі 450 мл + 40 мл крові для аналізів (близько 10% від загального об’єму крові). Ці поради допоможуть підготуватися до здачі крові:

·        напередодні відмовтеся від жирної, смаженої, гострої та копченої їжі, молочних продуктів і яєць. Рекомендується солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів). Вранці обов’язково легко поснідайте.

·        не вживайте алкоголь та енергетичні напої за 48 годин (2 доби) до процедури здачі крові, лікарські засоби за 72 години (3 доби), не куріть протягом 2 годин до процедури та 2-3 години після.

·        після здачі крові відпочиньте протягом 10 хвилин, з'їжте легку їжу та випийте солодкий чай;

·        протягом наступних 12 годин постарайтесь уникати інтенсивних фізичних навантажень.

Нагадаємо, нещодавно в МОЗ розповіли про п'ять міфів надання домедичної допомоги.

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.