Новини
Біла Церква

У Білій Церкві єврейська громада відзначила 30-річний ювілей


24 лютого у Білій Церкві відбулося святкування 30-річчя оновленої Білоцерківської єврейської громади «Міцва».

Про це повідомили у Білоцерківській міській раді.

30 років тому за ініціативи Американського розподільчого комітету «Джойнт» у місті була створена сучасна єврейська громада, яка тепер відома не тільки в Білій Церкві, але й за її межами.

Тоді реалізували цю ідею Захар Павлоцький і Харитон Берман, який на довгий час став її головою. З того часу громада дуже розвинулася, сформувався енергійний актив, виникла волонтерська група. Сьогодні громаду очолює Олександр Найвельт.

Зараз громада працює в різних напрямках, основу яких складає культурна робота, залучення до традицій та історії єврейського народу, дотримання свят, освітня та просвітницька робота, турбота про малозабезпечених членах громади та багато іншого.

За свідченнями істориків, у XIX столітті у Білій Церкві єврейська громада становила більше 50 відсотків всього населення міста.

Як зазначив на ювілеї мер Білої Церкви Геннадій Дикий, єврейська громада починала формуватися в Білій Церкві, починаючи з 15 століття. Окрасою Білої Церкви є 18 культових споруд, які були збудовані завдяки представникам єврейської громади. Зокрема це Велика хоральна синагога, Торгові ряди, приміщення Першої лікарні та інші.

За ініціативи єврейської громади у Білій Церкві було відкрито Меморіал пам’яті жертв Голокосту та Праведникам народів світу; відкриття нових пам’яток, присвячених культурі єврейського народу, буде реалізовано в рамках Громадського бюджету.

Виконавчому директору громадської організації «Міцва» Нателла Андрющенко вручили нагрудний знак «Відзнака міського голови».

Під час заходу присутні переглянули фільм про історію та сучасне життя громади. З творчими дарунками під час свята виступили: творчий дитячий колектив школи «Міцва-613», єврейський аматорський театр, який презентував постановку п’єси Шолом-Алейхема «Великий виграш».

Історична довідка: Піднесенню єврейського життя в Білій Церкві сприяли графи Браницькі. Центром єврейського життя Білої Церкви стала Торгова площа та Торгові ряди на 85 магазинів (Брум). Навколо площі в XIX і на початку XX століття зросло єврейське містечко.

У Білій Церкві збереглися архітектурні пам’ятки. Масова забудова єврейськими будинками бере свій початок ближче до XIX століття: це синагоги, житлові будинки, магазини, школи, лікарні. В кінці 19 століття в місті налічувалося близько 18 синагог.

Представниками єврейської громади була збудована Велика хоральна синагога, де нині розташовується центральний корпус Технолого-економічного коледжу БНАУ. Такі будівлі могли дозволити собі тільки багаті єврейські громади, серед яких була і білоцерківська. Також це єврейське казенне училище (нинішній Будинок художньої творчості). У Білій Церкві була також єврейська лікарня, яка в радянські роки носила ім’я місцевого купця і філантропа Нахмана Бялика, а незабаром її перейменували в Першу міську лікарню.

Представники єврейської громади входили до складу першої міської думи, і коли наше місто було втягнуто у вир подій 1917 року, активну роботу тут вели єврейські партії.

Під час Другої світової війни, майже відразу після окупації почалися розстріли, наймасовішим був розстріл, під час якого розстріляли 4500 євреїв. Це сталося 6 вересня 1941 року. Але Біла Церква відоме ще й першої окремої акцією розстрілу дітей в серпні 1941 року. Загальна кількість загиблих – приблизно 7 тисяч осіб.