Новини
Вишгород
Культура

Твір вишгородської письменниці – у шорт-листі рейтингу «Книжка року»


Дитяча книжка Катерини Єгорушкіної «Скриня», присвячена темі Голодомору – у номінації «Дитяче свято» ХХІІ Всеукраїнського  рейтингу.

Кращі книжки, видані в Україні, щорічно визначає Всеукраїнський рейтинг «Книжка року», заснований 1999 року. Цьогоріч до короткого списку рейтингу потрапила книга письменниці з Вишгорода, казкотерапевтки Катерини Єгорушкіної «Скриня», видана у 2020 році у видавництві «Портал».

Вона - у номінації «Дитяче свято», підномінація – «Книжки для малечі». Книжка розрахована на дітей від 4 до 7 років. Ілюстрації для книжки створила художниця Ірина Рудь-Вольга, науковим консультантом виступив Ігор Козловський.

Як повідомила «Погляду» авторка, визначення переможців відбудеться у лютому цього року. «Звісно, сподіваюся на перемогу, та це вже не так важливо», - зауважила Катерина Єгорушкіна.

Втім, вочевидь, для кожного автора найкраща нагорода – це інтерес читачів до його творів. А на брак уваги маленьких читачів до її криничок скаржитись не доводиться.  

Її твори «Будиночок з води», «Країна Сніговія»,  «Пригоди Штанька», «Арчі» цікаві малятам, тим більше, що кожна з них несе додаткове смислове навантаження – учить дітей допитливості, уважності, добру. Це не просто казки, це – казкотерапія.

Фото з Фейсбук-сторінки Катерини Єгорушкіної

Та тематика книжки «Скриня» - важка й для дорослих, не те що для дітей: це трагічна сторінка нашої історії – Голодомор.

Як зазначає журналістка Марія Семенченко. и, письменниця веде розповідь про цю трагічну подію напрочуд делікатно: «Вона не лякає, але дає широке поле для діалогу, для якісного і зрозумілого дитині проговорення травматичних історичних подій і почуттів, які ці розповіді викликають в малих читачів».

«Наскрізна ідея моєї книжки — зберегти пам’ять про те, хто ми є, зробити щеплення від «какая разніца». Допомогти усвідомити, якою ціною нам далося збереження національної ідентичності і яку ціну ми продовжуємо за неї платити у сучасній війні з Росією», -

Катерина Єгорушкіна

Письменниця, взявши за основу книжки спогади своєї бабусі про ті роки,  як одну з метафор використала скриню – місце, де зберігаються скарби, і в якій у ті страшні роки родині вдалося сховати трошки зерна завдяки потаємній схованці.

«У книжці я повністю уникала натуралістичних подробиць, жахіть Голодомору. Страх – це поганий спосіб виховання патріотів. Як на мене, виховання любов’ю краще і далекоглядніше. Я прагнула показати, що в українців є багато унікального (мова, традиції, скрині, врешті-решт!), і це унікальне – сильне, потужне, своє. «Сокира голоду» трохи підтяла дерево життя українців, але воно вистояло. Не вистояла наша впевненість. Багато з нас досі переходять на російську з російськомовними українцями, дехто їздить вчитися чи на заробітки у Москву, а хтось не вірить, що українське – це круто. Насправді, тут не вірити треба, а розплющити очі», - зазначила Катерина Єгорушкіна в інтерв’ю ЛітАкценту.

Фото з сайту ЛітАкцент

Для книжки письменниця обрала притчову розповідь бо, на її думку,  ця форма найкраще пасує такій темі, оскільки промовляє водночас і до дітей, і до дорослих. Нічого зайвого - лише історія, почуття й метафори.

«Як на мене, цю книжку треба читати в тиші. Тоді відбуватиметься внутрішня робота, розгортатимуться терапевтичні метафори. І спершу варто прочитати її батькам, щоб осмислити і добрати власні слова для розмови з дитиною. А потім уже читати дітям», -

Катерина Єгорушкіна

ДОВІДКА. Всеукраїнський рейтинг «Книжка року» заснований 1999 року і щорічно визначає кращі українські книжки поточного року, видані вітчизняними видавцями самостійно або у співпраці з іноземними партнерами. Експерти рейтинґу - провідні книгознавці, критики, вчені-гуманітарії, відомі письменники, політологи різної естетичної та ідеологічної орієнтації, журналісти та редактори популярних періодичних видань, культурологи, народні депутати, керівники відповідних державних установ, усього близько 100 осіб. Експертна рада визначає кращі книжки вітчизняного видавничого асортименту поточного року в семи номінаціях (кожна має три підномінації), що відповідають основним секторам українського книжкового ринку.

«Погляд» розповів, які пам’ятні дати та ювілеї відзначатимемо у 2021 році.

Також  «Погляд» інформував, що про Чорнобиль знімуть документальний фільм.

  Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.