Новини
Україна
Новини Київської області
Культура
Дати

«Цей автор переносить імпресіонізм у літературу»


Повість Михайла Коцюбинського "Тіні забутих предків" увійшла до списку ТОП-100 знакових творів української літератури

Сьогодні виповнюється 155 років від дня народження Михайла Коцюбинського – українського письменника, перекладача та громадського діяча.

ДОВІДКА. Михайло Михайлович Коцюбинський народився 17 вересня 1864 року у Вінниці. Помер 25 квітня 1913 р. в Чернігові. Класик української літератури. Вивів національну літературу на європейський рівень. Його називали українським імпресіоністом. Михайло Коцюбинський - один з найоригінальніших українських письменників. Він вивів літературу на європейський рівень, урізноманітнив її багатогранними напрямками, у тому числі модернізмом. Саме його творчість вперше в українській літературі увібрала в себе імпресіонізм, глибокий психологізм, елементи експресіонізму, неореалізм та інші трендові течії мистецтва і культури того часу.

"Я ще можу не противитись, коли ображають мене як людину, але коли ображають мій народ, мою мову, мою культуру, як же я можу не реагувати на це?", – Михайло Коцюбинський.

Повість Михайла Коцюбинського "Тіні забутих предків" увійшла до списку ТОП-100 знакових творів української літератури, який уклали члени PEN Ukraine та The Ukrainians.

«Цей автор переносить імпресіонізм у літературу чи не найприродніше. Тобто якщо слова й можуть передавати моментальні враження чи ледь вловні емоції так, як це робив П'єр-Огюст Ренуар, то проза Михайла Коцюбинського саме така. У ній так багато живого, а після прочитання — так і хочеться поїхати ближче до природи. У «Тінях забутих предків» письменнику вдалося вкласти й зберегти враження від Гуцульщини, доповнивши його трагічним шекспірівським сюжетом та розширивши міфологічними віруваннями. За півстоліття Сергій Параджанов відчув у творі ідеальну основу для поетичного кіно (арт-хаус минулого століття) — екранізація виявилася не просто уважною до оригіналу, а й досі залишається надзвичайно красивою картиною», йдеться в короткому описі твору.

Повний список книг за посиланням.

Джерела: Герої України, Від Сковороди до сьогодення: 100 знакових творів українською мовою, PEN Ukraine