Новини
Екологія
Повітря
За кордоном

Тропічні ліси в Бразилії почали виділяти більше вуглецю, ніж поглинати


Така тенденція пов'язана з навмисним спалюванням лісу.

Про це повідомляє видання Gizmodo.

Протягом багатьох років вчені-кліматологи били на сполох з приводу зростаючої ймовірності того, що тропічні ліси Амазонки, які є одним з найбільших поглиначів вуглецю в світі, можуть замість цього стати його джерелом. Нове дослідження показує, що з деякими видами тропічних лісів це вже відбувається.

Багато в чому це пов'язано з навмисним спалюванням лісів для діяльності гірничодобувної промисловості, тваринницької та сільськогосподарської галузей.

Перехід від поглиначів до джерел вуглецю

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Science Advances, вчені відстежили, як змінилося за останні роки споживання вуглецю лісами Південної Америки. Для цього автори проаналізували дані моніторингу парникових газів з 1987 по 2020 роки в 32 листяних, напівлистяних та вічнозелених лісах штату Мінас-Жерайс, в кожному з яких відбувалася вирубка дерев. В цілому обстежена територія склала близько 33 га.

Включивши ці дані в статистичні моделі, вчені виявили, що в середньому ці ліси тепер поглинають на 2,6% менше вуглецю в рік, ніж 33 роки тому. У той же час викиди вуглецю лісами від пожеж збільшилися на 3,4%. Цих змін було достатньо для того, щоб ліси перейшли від поглиначів до джерел вуглецю. Автори побоюються, що результати дослідження можна буде екстраполювати на тропічні ліси регіону в цілому.

Точка неповернення?

Дані показали, що цей перехід відбувся ще в 2013 році. У 2020 році обстежені лісу вивільнили в середньому 0,13 метричних тонн вуглецю на гектар, що еквівалентно викидам дизельного автомобіля при проходженні 520 км.

Вчені зазначають, що ще не все втрачено. Людство повинно зменшити навантаження на ці ліси, обмеживши викиди парникових газів, тим самим уповільнивши кліматичну кризу. Дослідники наполягають, що Бразилія повинна відновити здатність цих лісів поглинати вуглець, припинивши навмисне спалювання.

Як повідомляв «Погляд», цьогоріч масштабні пожежі охопили й ліси зони відчуження. Також горіли ліси на сході України.

Нагадаємо, в грудні в ЄС ухвалили скорочення викидів парникових газів на 55% до 2030 року. А з 2021-го викиди парникових газів в Україні почнуть контролювати.

Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.