Новини
Новини Київської області
Київщина-суспільство

Таємниці садиб Київщини


Палац фон-дер Остен-Сакенів

Палац фон-дер Остен-Сакенів — пам'ятка архітектури (офіційно у реєстр не внесена) на межі смт Немішаєве та села Мироцьке Києво-Святошинського району. Микулицька маєтність, до складу якого входило і Мироцьке, 1805 року було подароване графу Карлу Сакену.

Після його смерті маєток перейшов до Івана фон-дер Остен-Сакена (помер 1853 року), а після власником маєтку став його син Карл Остен-Сакен.Представники княжого роду Остен-Сакенів, яким було подаровано маєток у Немішаєві разом із прилеглими селами, займали високі керівні пости в Курляндії, Польщі, Швеції, Данії й Росії,

На початок ХХ ст. садиба складалася власне з палацу та 2 дерев'яних будинків у парку. У парку була альтанка. Парк був засаджений фруктовими деревами. До парку належав ставок на річці Орлянка, через який було перекинуто дерев'яний місток. З іншого боку ставка знаходились поміщицькі оранжереї.

У 1904 році маєток разом із палацом і парком придбав Андрій Кулик, місцевий заможній селянин, а згодом, під час революції, його було націоналізовано і доведено до руйнації.

У листопаді 2000 року уночі в палаці сталася пожежа. Було знищено усі меблі, а сам палац дуже постраждав.Палац не відновлювався і він поступово руйнується. На 2012 р. від палацу залишилася фактично лише фасадна стіна і залишки вежі. Парк перебуває у занедбаному стані, колишні казарми робітників використовуються як приватні житлові будинки. Залишки палацу викуплено церковною громадою, планується відновлення споруди.

Садиба фон Мекка

created by dji camera

Недалеко від Києва в селі Копилов Макарівського району розташувалося дивовижне будівництво - дача залізничного магната барона фон Мекка. Маєток побудований у 19 ст. та належав відомому сімейству фон Мекк, чий глава був відомим колекціонером, меценатом, власником залізниць. Схильний до інновацій, барон фон Мекк проклав першу автомобільну дорогу в Копилові від залізничної станції до своєї садиби, а також відкрив перший у місцевості банк.

Дерев'яна дача складається з двох поверхів, невеликий тераси і мансарди. В якості прикрас будинку служили різьблення і декоративні башточки. У будинку часто гостював відомий композитор Чайковський - на його племінниці був одружений барон.

У воєнні часи будівля садиби використовувалося як госпіталь і німецький штаб. Пізніше тут були лікарня і середня школа. На жаль, зараз садиба фон Мекк знаходиться в аварійному стані, а гроші на реставрацію так і не були виділені. Чим зайнятися Старовинну садибу можна і дивитися - вона зруйнована, але все ще приваблює туристів красивою різьбленням по дереву і вінтажними орнаментами. Поруч з дачею знаходився великий парк - він також зберігся.

Ілюстративний матеріал із відкритих джерел