Блоги

Тарас Козак: Ризики множинного курсу на валютному ринку України

Множинний валютний курс – застосування та недоліки: оцінки експертів

Тарас Козак: Ризики множинного курсу на валютному ринку України - зображення

Множинні (як правило – дуальні) валютні курси використовують країни, які мають значні проблеми з платіжним балансом, та, водночас, намагаються забезпечити дешевий критичний імпорт.

При цьому для експортерів зазвичай також встановлюється норматив обов’язкового продажу валютної виручки за фіксованим курсом, що є, фактично, інструментом конфіскації частини такої виручки, тією мірою, якою цей курс є нижчим за ринковий.

Але, зауважимо, що він стосується тільки певної частини виручки, а решту зазвичай дозволяється продавати за ринковим курсом.

Тарас Козак: Ризики множинного курсу на валютному ринку України - зображення

Множинний валютний курс вважається поганою практикою, оскільки викривлює ринки та призводить до великих зловживань.

До того ж, ринковий курс за дуального режиму зазвичай завищується через брак пропозиції валюти, що надалі посилює викривлення.

Допускається застосування таких режимів хіба що на короткий період часу і у виключних обставинах, таких як повномасштабна війна. У такій якості він, ймовірно, відіграв позитивну роль у перші тижні повномасштабної війни РФ проти України, коли небезпека валютної паніки була реальною, надто на тлі загальної невизначеності щодо ситуації.

Але одним з недоліків такого режиму є ризиковість виходу з нього, яка збільшується з часом – що довше тримається фіксований або дуальний курс, то глибше викривлення, то важче та ризикованіше переходити до плаваючого курсоутворення.

Треба зазначити, що обов’язковий продаж валютної виручки наразі відсутній. Але суб’єкти господарювання можуть її використовувати без конвертації тільки для придбання товарів та послуг, що використовуються в процесі виробництва.

Усе решта підлягає конвертації за фіксованим курсом. У сфері послуг, де вага виробничих витрат невелика, це означає, що фактично обов’язковому продажу за заниженим курсом підлягає майже вся валютна виручка, яку треба використати для виплати зарплат чи на інші поточні потреби.

Множинний валютний курс, фактично запроваджений постановою НБУ кілька днів тому (для міжбанку та для платіжних карток) - має суттєвий викривлюючий ефект, оскільки на даний момент комерційний курс долара складає близько 37 грн./долл.США, що на 26% більше за офіційний.

Таким чином, під конфіскацію підпадає більше чверті валютної виручки.

Це створює сильні стимули для її приховування від переведення в Україну, і, навіть, відмови від податкового резидентства України на користь країн з більшими податками, але без обмежень на отримання та використання іноземної валюти.

Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.