Світлове забруднення сягнуло морських глибин
Корабельні навігаційні вогні проникають на глибину до 200 метрів, завдаючи шкоду екосистемі Світового океану.
Живі істоти, зокрема люди, в процесі еволюції звикли до ритмів природного світла – циклу дня і ночі. Встановлено, що штучний нічне світло шкодить здоров'ю: збільшує ризик ожиріння, депресії, порушень сну, діабету, раку, серцевих і інших захворювань.
Як повідомляють в Daily Mail, сьогодні неприродне освітлення зустрічається практично в кожній екосистемі, завдаючи негативний вплив представникам флори і фауни. Норвезькі вчені показали це на прикладі мешканців Арктики, чиє життя підлаштоване під довгу полярну ніч.
При відсутності сонячного світла зоопланктон, риби і морські ссавці звикли орієнтуватися по світу Місяця і зірок. Від нього залежить напрямок міграції, час годування, сну і так далі. Але виявилося, що навігаційні вогні дослідних суден проникають на глибину до 200 метрів, і коли сторонній промінь світла потрапляє в поле зору тварини – воно змінює свою поведінку протягом п'яти секунд.
«Звичайне освітлення судна впливає на риб і зоопланктон на площі близько 125 квадратних метрів», – зазначає Йорген Бергу, вчений з Арктичного університету Норвегії.
Це явище поповнює і без того великий список проблем, які переживають мешканці Арктики через зміни клімату. Біологи закликають враховувати це і знайти шляхи зменшення світлового забруднення Світового океану. Крім того, результати досліджень можуть виявитися невірними: оцінки, зроблені в темряві при штучному освітленні, ґрунтуються на зміненій поведінці морських мешканців. Це означає, що навіть дані про розміри популяцій можуть не відповідати дійсності, зазначають в nature.com.