Новини
Україна
Новини Київської області
Технології

Сучасні технології в освіті: міжнародний навчальний проєкт «GLOBAL VIRTUAL CLASSROOM»


Протягом жовтня-листопада 2019 року студенти Київського кооперативного інституту бізнесу і права та Сумського державного університету брали участь у міжнародному навчальному проєкті «GLOBAL VIRTUAL CLASSROOM».

Суть проекту полягала в створенні віртуального навчального простору в межах підготовки фахівців з готельно-ресторанної справи. Комунікації учасників здійснювалися за допомогою сервісу віддаленого онлайн-зв’язку Zoom, про це з "ПОГЛЯДОМ" поділилася Ректор Київського кооперативного інституту бізнесу і права, доктор економічних наук, професор Тетяна Григорівна Камінська.

Тетяна Камінська

Організатором заходу виступив Університет Небраски (м.Лінкольн, США), координатором – професор цього університету, фахівець з готельно-ресторанного бізнесу міжнародного рівня Dipra Jha.

Учасниками проєкту були 7 навчальних закладів із 6 країн – Данії, Індії, ОАЕ, Оману, США та України.

Крім того, в процесі представлення кращих світових практик ведення готельно-ресторанного бізнесу в якості спікерів виступали і фахівці з інших країн (Великобританія, Китай, Нідерланди та ін.), де даний вид ділової активності заслужено відноситься до бюджетоутворюючих.

Незважаючи на конкретну тематичну спрямованість проекту – готельно-ресторанна справа, формат його проведення передбачав збагачення цікавим та корисним досвідом і представників інших професій та спеціальностей.

Так, наприклад, в Київському кооперативному інституті бізнесу і права, окрім студентів-готельщиків, цікавість до навчального курсу проявили і їхні колеги з харчових технологій, маркетингу, підприємництва.

В цілому, навчальний курс складався із 12 лекцій, які готували заклади освіти та представники готельного бізнесу різних країн. Кожна лекція закінчувалася питаннями до спікера та її спільним обговоренням.

Попри те, що уся отримана інформація була надзвичайно цікавою та корисною, хотілося б окремо згадати моменти, які запам’яталися найбільше.

Зокрема, яскравим та незабутнім був виступ Sandra Wild – віце-президента готелю The Venetian у Лас-Вегасі. Цей готель є одним із найбільш розкішним у світі, тому можливість зазирнути до нього «за лаштунки» була дійсно унікальною. Серед спікерів варто також відзначити Syed Mubarak виконавчого директора готелю Sands China Limited з Макао. Корисною була і презентація по дизайну готелів Curioso & DLR Group - однієї з найкращих фірм в США, які спеціалізуються на цьому.

Звичайно, не можна оминути увагою і виступи колег з навчальних закладів. Так, Академія управління готельним бізнесом в Дубаї підготувала виступ про туризм та готельну справу в ОАЕ. Студенти Університету Борнмута розповіли про туризм і готельний бізнес у Великій Британії.

Центр навчання та розвитку в Оберої поділився особливостями проживання туристів в Індії. Студенти коледжу туризму в Омані розповіли про напрями розвитку цієї галузі в своїй країні. Безперечно, був виступ і організаторів – студенти Університету Небраски підготували лекцію про перспективи розвитку туризму та готельного бізнесу в США.

Особливою була і зустріч, коли відразу чотири провідних представники готельного бізнесу різних країн в інтерактивному форматі ділилися своїм досвідом.

Так, Ashleigh Carroll - старший менеджер готелю еліт-класу Adress Fountain View, що знаходиться в Дубаї (ОАЕ), розповіла про менеджмент якості їхнього готелю. Emily Phillip – координатор з харчування готелю The Rits Carlton в Чикаго (США), поділилася сучасними тенденціями в ресторанній індустрії. Ishita Mathur – керівник офісу готелю The Oberoi Rajvilas в Джайпурі (Індія), вказала на особливості управління готельним бізнесом. Nadine Simons – генеральний менеджер готелю Ibis Styles, що знаходиться в аеропорту Амстердаму (Нідерланди), розкрила секрети роботи таких спеціалізованих готелів як їхній.

Закінчення навчального курсу відбулося у формі обміну вражень та звернення організаторів до студентів-учасників назвати три речі, які запам’яталися найбільше. Відповіді на це питання показали, що незважаючи на надзвичайну культурну, ментальну і навіть соціальну відмінність між слухачами, усі вони мають дуже багато спільного, що дозволяє говорити про перспективи подальших спільних проєктів та розширення їх меж.