Новини
Фастів

Сторінки історії: перша гідроелектростанція в Україні з’явилась на Фастівщині


Гідроелектростанція або «електрична машинарка», як вона тоді називалась, з’явилась на Фастівщині у маєтку Варвари Ханенко в Оленівці (1904 – рік початку побудови електростанції).

Про це повідомив фастівський історик та краєзнавець Едуард Мондзелевський.

Свого часу гідроелектростанції (ГЕС) свого часу стали великим досягненням людства, зумівши енергетику напору води використати для вироблення електрики. В Україні вважається найдавнішою і найпотужнішою з них ДНІПРОГЕС, що став до ладу у 1939 році, а серед малих ГЕС найпершою в Україні вважається Бучацька ГЕС ім. Г. Петровського у Буцькому каньйоні на річці Гірський Тікич, що на Черкащині, яку збудували у 1927-1929 роках.

Проте, як стверджує Едуард Мондзелевський, це не так.

Найпершою застосувала цей механізм і збудувала мініГЕС на стугнівських ставках у своєму маєтку відома українська подвижниця-меценатка Варвара Ханенко (Терещенко). Вона викупила тоді Оленівку і зводила тоді у себе найкрасивіший природний парк на Київщині за зразком Умані.

Щоб забезпечити хороше гідросполучення між озерами, освітлення їх та скульптур парку увечері, а також агрошколи з художніми і ремісничими майстернями, вона використала побачений раніше французький досвід. Для цього викликала відповідних спеціалістів і почала з 1904 року будувати "електромашинарку", як її багато хто з місцевих називав, на пагорбі біля першого з озер парку. Нині залишки цієї башти збереглися без обладнання і стоять зовсім закинутими у хащах.

До 1917 року згадана "електромашинарка" справно служила оленівським людям і освітлювала їхні головні сільські "нумери" (центральна вулиця з першими номерами хат на відміну від кутків, де освітлення не було).

Потім після погрому і пролетарського пограбунку парку вона ще трохи послужила людям у часи заснування в 1939 році в селі обласної картоплево-овочевої станції, але це тривало не довго.

Цікава інформація: вищезгаданий більшовицький діяч Грігорій Петровський не тільки іменував своїм прізвищем згадану Бучанську ГЕС, але й став згодом власником дачі... в тому самому Оленівському маєтку Варвари Ханенко.

Як вважає фастівський краєзнавець, мабуть, саме й тому забули всі в Радянській Україні про Оленівську мікроГЕС, тому що простих людей до тієї дачі Петровського ніколи не пускали.

До речі, на Фастівщині існували ще й Волицька, Пилипівська та Дідівщинська ГЕС, але початок всьому цьому процесу дала незаслужено забута Оленівська "електромашинарка".

Фотоілюстрації - Едуард Мондзелевський.