Новини
Україна
Екологія

Сто ящиків червонокнижного моху: крадії нищили унікальну пам’ятку


Сума шкоди, завданої на очах у туристів природо-заповідному фонду Полісся й України, склала понад 350 тисяч гривень.

Прадавні мегаліти упродовж тисячоліть були вкриті мохом. Фото ІА "Погляд"

Те, що сталося у відомому на всю Україну геологічному заказнику "Камінне село", не піддається здоровому глузду. Втім, зловмисники, вочевидь, мали якісь свої мотиви, коли на очах у мандрівників здирали мох з мегалітів, яким понад два мільйони років. Вони завдали не просто шкоди довкіллю. Вони пошкодили  унікальну природну пам’ятку й туристичну родзинку та візитівку Олевського району Житомирщини, знамените місце сили.

Зловмисників  перехопила лісова охорона

Юрій Халімончук, краєзнавець, член Національної спілки краєзнавців України, нещодавно розповідав журналісту «Погляду», що бажаючі просто так відірвати шмат моху з каменя трапляються часто, і буває, що туристам доводиться робити зауваження. Але то – скоріше недисциплінованість, а як назвати те, що трапилось 20 вересня? 

Юрій Халімончук знає безліч легенд. Фото ІА "Погляд"

Деталі цієї шокуючої події повідомив ресурс suspilne.media. Так, туристи, які на той час перебували в «Камінному селі», побачили, що двоє чоловіків знімають з каменів мох та вантажать його в автомобіль, і повідомили про це лісовій охороні Білокоровицького лісгоспу.

«Рейдова група лісгоспу перехопила авто марки Fiat вже на межі заказника. Під час огляду авто лісівники виявили в ньому 101 ящик з мохом. На місце викликали поліцію, котра задокументувала факт злочину. Водієм автомобіля виявився житель Коростеня. Чоловікам, які знімали та вивозили мох, у разі доведення їхньої вини, загрожує кримінальна відповідальність», - йдеться у повідомленні.

Як зазначається, сума заподіяної природо-заповідному фонду шкоди склала понад 356 тисяч гривень, а на відновлення пошкодженого мохового покриву на каменях знадобляться роки.

Фото suspilne.media

Покарання за жадібність

Заказник «Камінне село» – унікальний об'єкт природно-заповідного фонду Житомирщини, а ще він оповитий низкою легенд. В одній з них, розказаній Юрієм Халімончуком, ідеться про, власне, виникнення цієї дивовижної місцини, де розташування мегалітів нагадує справжнє село з вулицями, а камені схожі на будинки.

Як розповів краєзнавець, колись тут було справжнє село, у яком жили дуже жадібні люди. Коли Бог, прикинувшись бідняком, просив у них хліба, його всі виганяли. А ось один чоловік дав цілу хлібину. Та коли Бог трохи відійшов від його дому, побачив, що то не хліб, а камінь. І тоді він усе село перетворив на каміння.

Коли зловмисники знищили мох на унікальних каменях, Юрій Халімончук на своїй Фейсбук-сторінці емоційно прокоментував те, що сталося: «Ці виродки не знають, що колись тут за жадібність Бог покарав багатіїв, перетворивши їхні житла і їх самих на камінь. Тож якщо ці варвари не побоялися людського суду, їх чекає страшна кара небесна».

Фото ІА "Погляд"
Фото ІА "Погляд"

Як повідомляв «Погляд», на Вишгородщині, у с. Сухолуччя в лісі, який довгий час був закритий для відвідування, екологи виявили три види червонокнижних орхідей і лілію лісову.