Новини
Україна
Суспільство
Культура
Події
Україна-суспільство

Стартувала літературно-мистецька резиденція СпільноART


У Міжнародний день ромів офіційно стартувала літературно-мистецька резиденція #СпільноART в карпатському Яремче.

Мета літературно-мистецької резиденції «СпільноART»: створити простір для спільного творчого процесу письменників і митців українського й ромського походження, а також з інших етнічних громад, для вільної саморефлексії та самопрезентації, здобуття нових знань і навичок, навчаючись у професіоналів своєї справи. Результатом резиденції буде інноваційний якісний літературний і мистецький продукт - ілюстрована антологія малої прози, яка розкриє різні аспекти ідентичності та співжиття української і ромської громад.

Напередодні організатори представили відібраний в ході конкурсу заявок тандем учасників літературно-мистецької резиденції #СпільноART:

✍️ Олександр Гаврош, письменник, драматург, поет, журналіст-репортажник. Кількаразовий лауреат літературної премії Міжнародний літературний конкурс "Коронація слова". Автор книги репортажів про етнічні меншини Закарпаття «Точка перетину» і книги про першу українську діаспору «Блукаючий народ». Автор сценарію фільму «Іван Сила» про борця Івана Фірцака.

Marianna Kijanowska, письменниця, перекладачка та літературознавниця. Членкиня Українського PEN Ukraine. Твори перекладалися англійською, білоруською, польською, сербською, російською мовами; учасниця кількох антологій. З 2011 року є засновницею та директором незалежної літературної премії «Великий Їжак», якою відзначаються автори найкращих сучасних україномовних книжок для дітей.

Остап Лозинський, художник (закінчив відділ розпис коледжу імені Івана Труша і Львівську академію мистецтв), у 2006-2016 працював у Національному музеї ім. Шептицького у Львові. Від 2001 року бере участь у мистецьких проектах та групових виставках в Україні, США та Євросоюзі. Про себе говорить: «Для мене нюансування, мабуть, найцікавіша інтелектуальна гра».

✒️ Олеся Яремчук (Olesya Yaremchuk), журналістка і репортерка, спеціалізується на темах культурної і національної ідентичності, пограниччя. Лауреатка конкурсу художнього репортажу «Самовидець» 2014 р. В 2017-2019 рр. головна редакторка видавництва «Човен». Авторка книги «Наші інші» про етноспільноти в Україні.

Yu Barabash, Юрій Барабаш, графічний дизайнер. Мінімаліст, нігіліст, сцієнтист. Розробляє все - від сірникових коробок до фасадних банерів, але у вузьких колах широко відомий книжковими обкладинками (видавництва Видавництво «Темпора», LaurusYakaboo Publishing та інші).

Виолетта Боригард, малює та ілюструє книги для український та іноземних видавництв: Видавництво Старого ЛеваВидавництво VivatВидавництво "Братське"Видавництво Грані-ТВидавництво Час МайстрівIgloobooks (Велика Британія), Hinkler (Австралія). Авторка дитячих інтеркативних книг з малювання і творчості («Принцесса-кухарка» и «Усе через банани»). Має свій власний курс для початківців «Чернетка бестселера у картинках» та курс «50 перших нарисів». Співорганізаторка діючого скетчинг-клубу «Малюнок на сніданок».

Ярема Стецик, музикант, художник, дизайнер. В творчому доробку безліч мистецьких та культурних акцій. Як музикант, Стецик був учасником культового гурту «Перкалаба», потім ж заснував власний - Перкалабські Придатки, а також низку інших музичних проектів. Зокрема, створення музично-соціального постпанкового проекту «Пенсія Pensiya». Співтворець креативного простору Promprylad.Renovation, де має власну майстерню.

✍️ Любов Якимчук (Lyuba Yakimchuk), письменниця та авторка сценаріїв, авторка відомої книги «Абрикоси Донбасу». Книга потрапила в рейтинг «10 найкращих українських книг про АТО» за версією українського Forbes Ukraine. Лауреатка премії американського фонду Ковалевих в номінації «Поезія», Нью-Йорк (2017). Ініціаторка та співорганізатор (спільно з Олегом Коцаревим проекту «Рік Семенка» (2012). Кураторка літературної програми культурного форуму «ДонКульт» (2015, Львів). Сценаристка Будинок "Слово".

✒️ Kateryna Gladka, журналістка, письменниця, ловець почуттів. Співавторка документальних книжок «Небесна сотня», «Добробати». Учасниця літературної резиденції «Станіславський феномен» (2016). Брала участь у поетичних марафонах на Книжковий Арсенал та конкурсі «Як тебе не любити» на Міжнародний літературний конкурс "Коронація слова".

Люба-Параскевія Стринадюк (Liuba-Paraskewija Strynadiuk), письменниця, перекладачка з німецької. Народилася в гуцульському селі Замаґора. Є авторкою прозових книг “У нас, гуцулів” (2014), “До данцу” (2015), “Вивчєрики” (2016), “Як я ‘му жити на полонині” (2018) та “З-за гір’я. Щоденник любові” (2019). Також переклала з німецької книги “Цісар Америки. Велика втеча з Галичини” Мартіна Поллака (2015), “Собакоїди та інші люди” Карла-Маркуса Ґауса (2017), “Сканери” Роберта М. Зоннтаґа (2018). Є учасницею багатьох письменницьких та перекладацьких резиденцій.

✍️ Andriy Tuzhykov, письменник та громадський активіст. Культурний менеджер, куратор формації Лабораторія культури. Займався самвидавом антології текстів молодих чернівецьких авторів «8 тролейбусних зупинок». Лауреат премії видавництва Смолоскип, «Гранослов», фіналіст «Молодої республіки поетів». Автор підліткової повісті «Ще одна цегла в стіні», нон-фікшн книги «Коротка історія технологій: як зрозуміти свій ґаджет» та поетичної збірки «Тривожні маки». Хоче створити серію художніх репортажів про життя ромів.

✏️ Bandy Sholtes, письменник. Працює як з коротким, так і довгим жанром, має досвід редагування текстів та підготовки їх до друку. Твори виходили у видавництвах: Люта Справа, «Каяла» (Київ) та Видавництво Фоліо (Харків). У 2017 р. увійшов до короткого списку номінантів Міжнародної літературної премії ім. Олеся Ульяненка. У 2018 р. – вийшов у фінал Міжнародного літературного конкурсу «Без меж». А також у фінал конкурсу есе « A4, ballpoint / А4, кулькова ручка.

Організаційно проект втілює команда Міжнародного фонду "Відродження", зокрема:

Serhiy Ponomaryov, директор Ромської програми Міжнародний фонд "Відродження";
Radoslava Chekmysheva, менеджерка Ініціатив у сфері культури #фондВідродження;
Roman Kabachiy, куратор літературно-мистецької резиденції "СпільноART";
Віка Стократюк, менеджерка Ромської програми #МФВ.