Новини
Україна
Культура
Дати
Новини Кіно

Сьогодні в Україні святкують День українського кіно


Свято всіх причетних до створення українського кіно, а також його поціновувачів відзначається у другу суботу вересня і встановлене Указом Президента від 12 січня 1996 року.

Історія українського кіно:

На початках

Український кінематограф бере початок ще з кінця ХІХ століття, коли в 1893 році механік Одеського університету Йосип Тимченко на три місяці раніше за Едісона й більше ніж за рік раніше братів Люм’єрів сконструював кінознімальний та кінопроекційний апарати.

У 1896 році у Харкові Альфред Федецький зняв кілька короткометражних картин і 2 грудня 1896 у приміщенні Харківського оперного театру (тепер обласна філармонія) провів перший в Україні публічний кіносеанс.

Ігрове кіно

В Україні ігрові стрічки з’явилися 1907 року, з 1909 почали випускатись комедії, драми, водевілі з репертуару та у виконанні акторів українських театрів: «Шельменко-денщик», «Москаль-чарівник», «Ніч перед Різдвом». Існували невеликі студії в Катеринославі, Одесі, Києві.

Потім були по-справжньому «революційні» для українського кіно 20-ті роки ХХ століття, коли з’явилися фільми Довженка «Звенигора» (1928), «Арсенал» (1929), «Земля» (1930).

У 30-х роках Іван Кавалерідзе знімає «Коліївщину» (1933), «Прометея» (1935), «Наталку Полтавку» (1936), «Запорожця за Дунаєм» (1937).

Післявоєнний час

Після Другої світової війни на екрани кінотеатрів виходять фільми Леоніда Осики, Сергія Параджанова, Кіри Муратової, Юрія Іллєнка та інших визначних українських кінорежисерів, в яких яскраво себе проявили українські зірки Іван Миколайчук, Леонід Биков, Лариса Кадочникова, Ада Роговцева, Богдан Ступка, Костянтин Степанков.

Новітні часи

Останніми роками зі збільшенням державного фінансування українське кіно отримало друге дихання і набрало обертів світового масштабу. Знімаються десятки фільмів, серед яких варто згадати фільми Сергія Лозниці, Мирослава Слабошпицького, Марини Вроди, Олеся Саніна, Михайла Іллєнка, Ахтема Сеітаблаєва.