Сьогодні Україна відзначає День української писемності та мови
Цей День був встановлений указом Президента України 6 листопада 1997 року на підтримку ініціативи громадських організацій в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця.
Нагадаємо, Нестор Літописець був монахом Києво-Печерського монастиря (бл. 1114 р.) та першим давньоруським письменником і літописцем, послідовником творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.
Сучасна українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Число людей, які спілкуються українською – понад 45 млн, більшість яких живе в Україні. Поширена також серед українців діаспори в Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та в інших країнах.
Українська є другою чи третьою слов’янською мовою за кількістю мовців (після російської та, можливо, польської) та входить до третього десятка найпоширеніших мов світу.
Українська мова зародилась в результаті інтеграції трьох діалектів праслов’янської мови - полянського, деревлянського та сіверянського.
Найближчою до української є білоруська мова (84% спільної лексики), потім польська (70% спільної лексики) і словацька (68% спільної лексики).
Назву «українська мова» вживали, починаючи з XVI ст., на позначення мови українських земель Речі Посполитої, проте до середини XIX ст. основною назвою мови, що тепер зветься українською, було поняття «руська мова».
Тривалий час українська мова обмежувалась і заборонялась з боку різних держав, під владою яких опинялася Україна. Нині українська мова має державний статус та захищається нещодавно ухваленим «Законом про мову», але зазіхання на неї з боку кремлівських можновладців та місцевих українофобів і русифікаторів не припиняються.
Сучасне завдання українців – добитися, аби українська стала справді державною і почала домінувати у всіх сферах суспільного життя України.
Щороку саме в День української писемності та мови стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.