Новини
Україна
Культура
Дати
Україна-суспільство

Сьогодні День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни


22 червня в Україні щорічно відзначається день початку німецько-радянської війни, у якій загинув кожний п’ятий українець.

фото: Вільногірська міська рада

День встановлено «…з метою всенародного вшанування пам'яті синів і дочок українського народу, полеглих під час  війни 1941-1945 років, їх подвигу та жертовності … на підтримку ініціативи громадських організацій ветеранів війни, праці, Збройних Сил і жертв нацистських переслідувань…», згідно з указом президента України «Про День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні» від 17 листопада 2000 року.

Один із міфів про Другу світову війну говорить, що нацистська Німеччина напала на СРСР «віроломно, без оголошення війни». Про це зазначають в Інституті національної пам’яті. Що насправді відбувалося 22 червня 1941 року, розповідає одна з публікацій книги «Війна і міф. Невідома Друга світова».

Так, у Великій радянській енциклопедії йшлося про те, що "22 червня 1941 року гітлерівська Німеччина віроломно і зненацька напала на Радянський Союз".

Передумови нападу описані у Вікіпедії. Зокрема зазначається, що після успішно проведених бойових дій у Польщі та Франції серед німецьких офіцерів зміцнилася віра у Гітлера та нацистський режим. Однак при цьому радники Гітлера та МЗС Німеччини виступали проти війни з СРСР, оскільки не хотіли більше «випробовувати долю». Сам Гітлер не погоджувався з ними, стверджуючи, що СРСР у будь-який момент може першим розв'язати війну проти Третього Рейху, тому, аби запобігти цьому, німецька армія повинна завдати превентивних ударів по Радянському Союзу.

Головною метою майбутньої війни з Росією для Гітлера було розширення «життєвого простору» на Схід за рахунок територій, що входили до її складу.

На думку дослідника історії Другої світової Івана Муковського, протягом перших місяців війни з 16 областей України (за неповними даними) військкоматами було мобілізовано близько 2,516 млн осіб. На боротьбу з ворогом стали 1,3 млн бійців народного ополчення з лівобережних та південних областей нашої країни. А всього в 1941 році до Червоної армії та Військово-морського флоту було направлено близько 3,185 млн громадян УРСР.

Упродовж 1943—1944 років Червона армія залучила у свої ряди, за підрахунками фахівців, понад 3 млн осіб, або 10 % усього населення України.

Згідно з розсекреченими даними Держплану СРСР, втрати Радянського Союзу у Другій світовій війні становили 41 мільйон 979 тисяч осіб, а не 27 мільйонів, як вважалося раніше. За підрахунками інституту історії України НАНУ, в лавах Червоної армії загинуло 3,5–4 млн українців, у партизанських формуваннях — від 40 до 60 тис., у загонах ОУН та УПА — понад 100 тис. Прямі людські втрати України, за оцінками цього інституту, становлять 8–10 млн, демографічні — 10–13 млн осіб.

Раніше "Погляд" повідомляв, що Український інститут національної пам’яті оголосив акцію, та що до дня пам’яті і примирення в Україні запустили фотомарафон пам’яті.