Блоги

Софія Грачова: Померла видатна українська мистецтвознавиця Людмила Міляєва

За життя вона стала заслуженою діячкою мистецтв України й академкинею Національної академії мистецтв по відділенню теорії та історії мистецтв.

Софія Грачова: Померла видатна українська мистецтвознавиця Людмила Міляєва - зображення

Позавчора померла видатна мистецтвознавиця Людмила Міляєва, в поважному віці 96 років. Вона була науковою керівницею моєї сестри, хоча широкому загалові вона, мабуть, відома, насамперед, як мама Леся Подерв'янського.

Це не мала заслуга, якщо зважити на широту та глибину культурних референсів у цього автора, яким, очевидно, ми завдячуємо його родинному вихованню.

Але тепер маю сказати дещо про саму покійницю. Свою кар'єру вона присвятила темі, дуже проблематичній, як на радянські часи: історії українського середньовічного та ранньомодерного мистецтва.

Софія Грачова: Померла видатна українська мистецтвознавиця Людмила Міляєва - зображення

Це було, здебільшого, мистецтво церковне, що додавало темі особливий колорит, але головне - Міляєва писала про це мистецтво як, власне, українське національне.

Ба більше, вона шукала та знаходила в ньому впливи мистецтва інших народів - тих, що живуть від нас на захід.

Мені пощастило потрапити на екскурсію Міляєвої, для студентів Академії мистецтв, Троїцькою надбрамною церквою, шо в Лаврі.

Вона розповідала про українське бароко і вплив на нього центральноєвропейських "кужбушків" - книг зі взірцями, як малювати певні сюжети чи предмети.

Довгі десятиліття вона дружила з мистецтвознавцем Григорієм Логвином, який дозволяв собі у своїх творах відверто націоналістичні висловлювання навіть у часи дрімучого совка. Разом із Логвином, Міляєва об'їздила з експедиціями практично весь захід і правоборежжя України, і саме завдяки їхнім фотографіям ми можемо побачити, як виглядали наші архітектурні та мистецькі пам'ятки до часів "євроремонту" - або ж руйнування.

Але є дещо, чого я не знала про Міляєву.

Як виявляється, вона мала єврейське походження. Її батько, Соломон Мордхович Міляєв, художник, був родом з Вільна.

Але потім узяв більш "благозвучне" ім'я, тому Міляєва по батькові була Семенівна.

Не знаю, що вона думала про своє походження і чи думала взагалі. Але у монографії про розписи в Потеличі (на фото) відзначала, що художник з симпатією зобразив єврейські типажі, які допевне знав із повсякденного життя серед євреїв.

Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.