Новини
Всесвіт
За кордоном

Сміття на навколоземній орбіті загрожує нашому майбутньому в космосі


Новий річний звіт Європейського космічного агентства (ЄКА. – Погляд) показав, що, хоча ми знаємо про існуючу проблему і в останні роки зробили кроки для її усунення, ці дії наразі несумірні з масштабами сміття у космосі.

Фото: pixabay.com

Про це повідомили на сайті космічного агенства.

Згідно зі звітом ЄКА, все більше і більше недіючих об'єктів заповнюють навколоземний простір, також зростає ризик зіткнення цих об’єктів, через що кількість сміття збільшується в рази. Відповідальні за створення цієї проблеми всі космічні держави.

Джерело: ЄКА

Нагадаємо, навесні цього року були названі країни, які перетворили орбіту Землі на смітник.

Що може бути гірше?

Але, на думку ЄКА, зіткнення недіючих об’єктів навіть близько не є найбільшою проблемою у космосі сьогодні.

«Найбільший внесок в поточну проблему космічного сміття вносять вибухи на орбіті, пов’язані з паливом та батареями, що залишаються на борту недіючих космічних кораблів та ракет. Незважаючи на те, що заходи щодо запобігання [цих вибухів] застосовуються протягом багатьох років, ми не бачимо зменшення їх кількості. Тенденції для утилізації після завершення місії поліпшуються, але повільними темпами», – заявив глава програми космічної безпеки ЄКА Хольгер Краг.

Фото: ЄКА
Причини появи нових осколків на орбіті за останнє десятиліття. Червоний сектор, найбільший серед всіх інших, пов'язаний з ракетним паливом

Скільки сміття у космосі?

За останні 20 років щорічно відбувається близько 12 випадків роздроблення сміття. Це число зростає з кожним розпадом і стає причиною появи на навколоземній орбіті тисяч дрібних уламків. На орбітальних швидкостях навіть найдрібніші частинки сміття можуть вивести з ладу працюючий супутник. Що вже говорити, про «велике сміття»? На початку цього року земляни спостерігали за тим, як мало не зіткнулися два великих непрацюючих супутника.

За підрахунками ЄКА, на навколоземній орбіті знаходиться понад 130 мільйонів шматків антропогенного космічного сміття розміром менше міліметра.

Що робити?

Єдиний спосіб вирішити проблему космічного сміття на навколоземній орбіті – всім космічним державам працювати в цьому напрямку спільно.

Наразі фахівці ЄКА працюють над створенням технології для автоматизації маневрів із запобігання зіткнень. Завдяки цьому диспетчерам-людям не потрібно буде відстежувати і контролювати кожну частину обладнання або виведений з експлуатації супутник в навколоземному просторі.

А у 2025 році Європа збирається відправити в космос «робота-камікадзе» для збору сміття на орбіті.

Також планується створити Міжнародний рейтинг стійкості космічного простору, який допоможе країнам, що розвивають космічні технології, надати базовий рівень, якого слід дотримуватися.

Варто зазначити, що проблема космічного сміття – справа рук самої людини. Для прикладу, на зорі космічної гонки США і СССР запускали ракети на орбіту, не піклуючись про те, що стане з космічним кораблем після закінчення місії.