Смертельне сміття: незаконні звалища знищують вишгородський ліс та річку Почайна
"Мені відкрилась істина печальна:
Життя зникає, як ріка Почайна.
Через віки, а то й через роки,
Ріка вже стане спогадом ріки.
І тільки верби знатимуть старі:
Киян хрестили в ній, а не в Дніпрі".
Ліна Костенко
Забудовники перетворюють вишгородський ліс на сміттєзвалище — стверджують активісти. Вже протягом чотирьох років територію рекреаційною зони — улюблене місце відпочинку місцевих жителів, яке знаходиться за стадіоном “Енергетик”, засипаються будівельним сміттям. Вантажівки регулярно звозять тонни відходів і засипають ліс та річку Почайна.
“Це злочин. Це екологічна катастрофа. Склади сміття — побутового, будівельного, ґрунту. І все воно рухається на ліс, який стояв тут віками. На дуби, на сосни. І все це нищиться”, - запевняє громадський активіст Микола Юречко.
Дикі кабани, лосі, кози та інші тварини водилися на цих землям ще три роки тому. Але їх вже не повернеш — розповідає з болем у голосі колишній лісник цих країв Володимир Корінь.“Це все робота господарів звалища, які псують природу. Вбили — вже немає цих тварин”.
Про нищення рекреаційної зони говорять вже не перший рік. За словами місцевих чиновників, як тільки починається будівництво нового житлового комплексу у Вишгороді — одразу ж сюди звозять сміття.
“Цю тему підіймали чимало разів. Ми писали звернення до міського голови, прокуратури, судів, правоохоронних органів. Але ніякої реакції немає. На сесії міської ради теж підіймали питання, але керуючі органи знаходять відмовку — “не можемо нічого зробити. Це не наша парафія”, — депутат Вишгородської міської ради Валентин Нижник.
“У Вишгороді у свій час створилася Асоціація забудовників. І ця асоціація в більшості ввійшла в склад депутатського корпусу — самі забудовники або їх представники. Або це за бездіяльності міської влади та голови або за мовчазної згоди це все відбувається. Адже це питання неодноразово підіймалося. До правоохоронних органів ми теж зверталися. Але безрезультатно”, — бідкається активіст Микола Юречко.
В черговий раз було викликано поліцію на місце злочину — пояснює активіст Національного корпусу Микола Онуфрій. Адже крім засмічення на цій території організовано самовільне захоплення ділянки компанією СУ 630. “Компанія СУ 630 проводить тут незаконні дії, а саме організовують вивіз і трамбування сміття. Тут працює та ремонтується техніка, зливається пальне, масла. Це спричиняє екологічну катастрофу. Ми нещодавно приходили - 25 та 28 квітня. Я писав заяву з проханням відкрити кримінальне провадження за статтею 127, пункт 1 — самовільне захоплення ділянки. Вже дві неділі пройшли — ніяк не можуть встановити, хто ці люди”.
Після спілкування з очевидцями правоохоронні органи внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань і призначили слідчого для ведення цієї справи.
На витоках ріки Почайна якраз і згромаджене сміттєзвалище. Місцеві жителі обурені бездіяльністю влади. Адже ще трішки і річку повністю перекриють груди відходів.
“На сьогоднішній день ця річка використовується як дренажна система озера Київської ГАЕС. А вони засипають її. Цей дренаж з часом завалиться, не буде відтоку води і буде лихо. Нас очікує така ж трагедія як на Куренівці була”, — стверджує місцевий житель Володимир Литвиненко.
Також ця територія має історичне значення. Адже нещодавно річку визнали історичною пам’яткою, завдячуючи бурхливій діяльності Громадського об'єднання "Почайна" у Києві. Це факт реального відродження історії та культури України, яку у нас буквально крали та цілеспрямовано знищували протягом останніх століть. Саме у річці Почайна хрестилася Русь — запевняють історики. “Це священна території. Тут давні витоки річки Почайна. Це місце, де народилася державність і віра України. У Почайній двічі хрестилася Україна-Русь. За часів Аскольда у 860 році та князя Володимира у 988 році. Тобто переоцінити важливість збереження витоків Почайни дуже складно”, — запевняє провідний науковий співробітник Вишгородського історико-культурного заповідника Вадим Перегуда.
“Тут є унікальні історичні ландшафти, на які складено паспорт. Вони взяті на державний облік”, - розповіла завідувач відділом охорони пам’яток Вишгородського історико-культурного заповідника Алла Плотнікова.
Люди кажуть, спільними зусиллями Почайну та неповторну природу довкола вдасться зберегти. Та вірять, що згодом тут створять унікальний ландшафтний парк, до якого приходитимуть десятки тисяч туристів з усієї України.