Культура
Україна-суспільство

“Слідчо-наглядові справи Тараса Шевченка (1847–1861)”: У Музеї книги презентували видання


У Музеї книги і друкарства України 9 березня 2021 року відбулася презентація факсимільного тому корпусного видання “Слідчо-наглядові справи Тараса Шевченка (1847–1861)”. Науково опрацьовано усі збережені слідчі й наглядові справ Тараса Шевченка як цілісних діловодних комплексів поліцейсько-жандармського і військового відомств. Видання стало першою повною академічною публікацією шевченківських документів в історії України. 

До двох книг документів увійшли метаграфовані тексти і факсимільне відтворення близько 400 документів за тринадцять років поетового життя (1847-1859). Із них 147 документів уводяться до наукового обігу вперше.

Видання підготовлено провідними шевченкознавчими інституціями України: Центральним державним історичним архівом України спільно з Інститутом історії НАН України, Інститутом літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України та Національним музеєм Тараса Шевченка.

постер презентації Central State Historical Archives of Ukraine in the city of Kyiv

У презентації взяли участь упорядники видання – Людмила Демченко та Геннадій Боряк, архівісти, музейники, літературознавці, інші представники наукової громадськості, видавець – директор видавництва “Арій” Дмитро Мойсеєнко.

Чим унікальне видання?

Дослідники зазначили, що видання містить факсимільну першопублікацію нещодавно віднайдених понад тридцяти листів до Тараса Шевченка, що вважалися втраченими.

У виданні вперше факсимільно, зі збереженням оригінальних розмірів, відтворюються два Шевченкових альбоми зарисовок, поезій і фольклорних записів за 1846-1850 і 1848-1850 pp. Уперше також друкуються документи XVIII ст., які поет зібрав під час служби в Тимчасовій комісії для розгляду давніх актів.

фото з презентації Central State Historical Archives of Ukraine in the city of Kyiv

У виступах Геннадія Боряка, Валентини Шандри (Інститут історії України НАН України), Олександра Бороня, Галини Карпінчук, Наталії Лисенко (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України), Юлії Шиленко (Національний музей Тараса Шевченка) наголошувалося на непересічному значенні видання для сучасного шевченкознавства та української культури.

фото з презентації Central State Historical Archives of Ukraine in the city of Kyiv

Книги підготовлено за підтримки Фонду Катедр Українознавства (США) та надруковано за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України.

Інформація про згадані видання на сайті Інституту історії України: http://resource.history.org.ua/item/0015476http://resource.history.org.ua/item/0015477

Раніше «Погляд» повідомляв, як Україна відзначає 207-річчя від дня народження Тараса Шевченка.

Також ми розповідали про мистецьку перформативну акцію Тарас Шевченко як рок-зірка: рок-балада у Шевченковому університеті.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.

Довідка:

Слідчо-наглядові справи Тараса Шевченка. Корпус документів (1847-1859). Факсиміле. ‒ Кн. 2 / Упоряд.: Г. Боряк, Л. Демченко; Відп. ред. В. Смолій; Наук. ред. О. Боронь. НАН України. Інститут історії України, Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка; Центральний державний історичний архів України, м. Київ; Національний музей Тараса Шевченка. ‒ К.: Арій, 2020. ‒ IV, 879-1866 с.