Новини
Новини Київської області
Вишгород
Культура

Скандинавська таємниця Вишгорода


Науковці й досі не дійшли згоди – хто був похований у давньоруському місті у Х столітті

Біля кінотеатру «Мир» у Вишгороді» з’явиться табличка з QR-кодом, встановленим у межах проєкту Вишгородського історико-культурного заповідника «Історико-культурна спадщина Вишгородщини: QR-кодування, моніторинг, апробація й популяризація». Зчитавши код,  можна буде дізнатися про одну з нерозгаданих досі загадок, яку таїть ця місцина.

Саме тут, на місці нинішнього кінотеатру «Мир»,  у 1985 році  за 2,5 кілометра на південний схід від городища давньоруського Вишгорода під час будівельних робіт випадково знайшли перепалені людські кістки та попіл. Це було одне з найбільш ранніх вишгородських поховань кремаційного характеру, яке датується серединою Х ст. Там же виявили й прикраси іноземного походження: зламану бронзову так звану черепахоподібну фібулу (застібку для на верхнього одягу), яка датується серединою Х ст.: саме такі прикраси були одним з найяскравіших елементів скандинавського жіночого костюму цієї доби. Також знайшли срібне скроневе кільце з великою намистиною гірського кришталю, а ще білонову підвіску – науковці зауважують, що така підвіска має прямі аналогії серед старожитностей вікінгів.

З того, що знайдені прикраси – саме варязького характеру, дослідники зробили висновки, що тут була похована людина скандинавського походження.

Але хто саме? Ця загадка не розгадана досі. Через будівельні роботи це місце дослідникам не вдалось ретельно вивчити, поховання було зруйноване, а науковці досі не дійшли єдиної думки про те, хто ж тут похований.

Одна версія – що на цьому місці було кладовище  для княжих дружинників-скандинавів, яких ще називали варягами. Є навіть версія про те, що дружинник, який тут похований, входив до складу почету княгині Ольги під час її візиту до Константинополя. Значна кількість варягів-скандинавів у Х ст. входила до еліти давньоруського суспільства. Не був винятком і давній Вишгород,і це ілюструють матеріали поховальних пам’яток.

Інша версія, на яку наштовхують саме жіночі прикраси – що в підкурганній могилі була похована скандинавська жінка. Це наводить на думку, що княжі дружинники жили в давньоруських містах разом із своїми родинами.

 Отже, гіпотези висуваються різні.  Єдине, в чому науковці одностайні – у тому, що тут простежується «скандинавський слід». Чи буде колись розгадана ця загадка давньоруського Вишгорода?

Джерело: ВІКЗ