Новини
Здоров'я
Новини світу
За кордоном

Швеція НЕ відмовлялась від боротьби з коронавірусом: розвінчуємо популярний фейк


Новина, що Швеція відмовилась від боротьби з коронавірусом, за кілька днів стала дуже популярною у соціальних мережах. Сотні тисяч людей перепостили її на свої сторінки і, очевидно, більшість з них повірили в неї. Однак це чистої води фейк і ось чому.

Передісторія
Неправдиву інформацію опублікував 17 березня азербайджанський ресурс Haqqin.az (інформаційно-аналітичний та моніторинговий портал НВО Громадського об'єднання «За права людини»). У новині йдеться про те, що уряд Швеції нібито не вживає ніяких надзвичайних заходів у боротьбі з поширенням небезпечного вірусу і що шведські вчені стверджують, всупереч думці своїх колег з інших країн, що коронавірус … безпечний.

Що насправді відбувається у Швеції

Ще 3 березня у Швеції відбулася прес-конференція, де прем’єр-міністр Стефан Левен представив Урядову кризову команду у боротьбі з коронавірусом та зазначив, що найкраще, що люди можуть зробити, – це бути в курсі подій та дотримуватися порад чиновників охорони здоров'я. https://t.sr.se/2U3cnPa

Хоча у Швеції обов’язкового карантину не ввели, однак запровадили режим home office (робота вдома – ред), зменшено кількість потягів, старшим людям рекомендують взагалі не виходити з дому, а для доставки продуктів користуватися інтернет-сервісами або послугами соціальних бригад, які з’являються по всій країні, за повідомленням шведського видання The Local Se. Для всіх ввели оплачуваний лікарняний на термін до двох тижнів без необхідності надання лікарської довідки, а також скорочено рух поїздів, скасовані всі заходи з відвідуваністю більше 500 чоловік.

З 17 березня школи та університети Швеції перейшли на дистанційне навчання.

З 19 березня закриті кордони для нерезидентів. Для шведів, які хочуть повернутися з-за кордону, існують спеціальні списки для реєстрації (і відповідної подальшої роботи із тими, хто повернувся). https://bit.ly/2UmzaV1 https://bit.ly/2J19Rmb. До 14 квітня жодні відрядження за кордон не надаються. Громадський транспорт працює, але з певними обмеженнями.

В країні відбувається активна просвітницька кампанія, на сайтах усіх установ та навчальних закладів розміщені поради та рекомендації щодо коронавірусу. Людям з симптомами застуди радять лишатися вдома та обмежити соціальні контакти.

На сайті Агенства охорони здоров’я Швеції, де зібрано усі оновлення, поради, пояснення у різних формах про роботу країни під час пандемії коронавірусу, чітко вказано: «Орган громадського здоров'я уважно стежить за подіями. Ми проводимо мікробіологічні аналізи, оцінюючи ризики та те, як розвивається спалах. Ми систематично працюємо, щоб запобігти поширенню інфекції в суспільстві. За допомогою різних заходів ми можемо затримати поширення інфекції та зменшити кількість хворих одночасно». Ось це чітка позиція Швеції щодо коронавірусу. Деталі тут https://bit.ly/2WpsKXU

Наразі згідно з онлайн-мапою у Швеції коронавірусом інфіковано майже 1200 осіб. На коронавірус тестують не всіх, а лише медперсонал та людей з групи ризику (2800 тестів щодня, але кількість лабораторій планують збільшити), як зазначає користувачка фейсбуку Slava Zats із м. Хельсінгборг та додає: «У принципі, Швеція робить все те, що й інші країни ЄС, просто з запізненням, оскільки другий кейс підтвердили лише в кінці лютого, а кількість інфікованих почала різко рости днів з 10 тому»(http://bit.ly/33AYwCH).

Основні поради агенції громадського здоров"я Швеції зводяться до того, щоб працювати з дому тим, кому робота дозволяє, не подорожувати Швецією без нагальної потреби та сидіти вдома, якщо захворіли.

«Я розумію, що для людей зі східноєвропейською ментальністю ці заходи можуть видатися недостатніми, якщо не зважати на, знов-таки, культурні відмінності, – пише Slava Zats. – Шведи – дуже організована та відповідальна нація. У моєму місті вулиці напівпорожні, у кафе та магазинах тусуються одиниці. Якби не весняне сонце, що вигнало місцевих по вітамін D (засмагати по одному на лавку), можна було б подумати, що містом на 140 тис пройшовся зомбі-апокаліпсис. Мій офіс з минулої п"ятниці працює віддалено, так само як і безліч інших компаній. Самоізоляція для шведів не новина – вони й до коронавірусу тримали дистанцію (особливо у чергах), а обнімашки-цілувашки зі знайомими та малознайомими людьми, так само як і геройствування на роботі з температурою тут і так не були прийняті».

Про все це можна почитати англійською у виданнях The Local (http://bit.ly/3den5db) чи Sveriges Radio (https://sverigesradio.se/radiosweden), шведською: dn.se, expressen.se, aftonbladet.se.

Так, не всі розмовляють англійською чи іншою іноземною мовою, але ж є чудовий безкоштовний Google Translate. Більше того, його можна встановити як додаток браузера, і він автоматично перекладатиме всі веб-сторінки: http://bit.ly/33wZ5NP

Тож будьмо свідомими в умовах пандемії й уважними в поширенні неправдивої – фейкової – інформації з підозрілих ресурсів. Передусім, звертайте увагу в статтях на посилання на першоджерела (офіційні сайти органів влади, інші новинні ЗМІ з репутацією такі як Reuters, The New York Times, BBC тощо), наявність конкретних імен, а не узагальнені фрази на кшталт «шведські вчені».

У статті використані матеріали видання По той бік новин