Штами SARS-CoV-2: які існують та де з'явилися (інфографіка)
Всесвітня пандемія COVID-19 розпочалася у 2020 році. Джерелом зараження став коронавірус SARS-CoV-2 із Китаю.
Однак за час пандемії вірус мутував, і наразі в усьому світі циркулюють різні штами коронавірусу.
У 2021 році Всесвітня організація охорони здоров'я вирішили не використовувати назви країн, де було виявлено штами, а позначати їх літерами грецького алфавіту.
Нині вчені визнають 13 штамів вірусу SARS-CoV-2. Серед них є ті, що «викликають найбільше занепокоєння», а саме: Альфа, Бета, Гамма, Дельта.
Альфа (B.1.1.7) вперше було виявлено у вересні 2020 року у Великій Британії. Для цього штаму характерні такі симптоми, як кашель, сильна втома, біль у горлі та м'язах. Втрата нюху та смаку зустрічається рідко.
Бету (B.1.351) виявили у травні 2020 року у Південно-Африканській республіці. Він найбільше поширюється серед молодих людей і викликає ускладнення. Має класичні симптоми коронавірусу: температура, кашель, втрата смаку і нюху тощо.
Штам Гамма (P.1) зафіксували у листопаді 2020 року у Бразилії. Захворювання важко переносять молоді люди та вагітні жінки. Має класичні симптоми захворювання на COVID-19. Однак, часто викликає повторне зараження у людини, яка перехворіла.
Дельта (B.1.617.2) був зафіксований в Індії у жовтні 2020 року. «Дельта» є найбільш заразним штамом, викликає тяжкий перебіг хвороби та призводить до госпіталізації. Найбільш характерними симптомами є: головний біль, біль у горлі, підвищена температура, кашель та нежить. Інколи симптоми нагадують харчове отруєння.
Ще шість штамів, що «становлять інтерес», отримали назви Епсілон, Зета, Ета, Тета, Йота та Каппа.
Епсілон (B.1.429 / B.1.427) вперше виявлений у липні 2020 року на території американського штату Каліфорнія. Вчені з'ясували, що штам «Епсілон» може обходити антитіла, отримані після щеплень вакцинами компаній Pfizer та Moderna.
Зета (P.2) у листопаді 2020 року в Бразилії, Ета (B.1.525) на наступний місяць після Зети в Нігерії. А штам Тета (P.3) у лютому 2021 року на Філіппінах. Штам Йота (B.1.526) зафіксували у листопаді 2020-го у США. У нього цілком звичайні симптоми, проте летальність серед літніх пацієнтів набагато вища. Каппа (B.1.617.1) була зафіксована в Індії в грудні 2020 року.
Штам Лямбда (C.37) було виявлено у серпні 2020-го. Для нього характерні висока температура, сильний кашель, втрата смаку та нюху. Мю (B.1.621) виявили в січні 2021 року в Колумбії.
Останній штам Омікрон (B.1.1.529), який зараз активно поширюється світом, виявили в Південно-Африканській республіці, у листопаді цього року.
Наразі в Україні не виявлено випадків захворювання на новий штам коронавірусу «Омікрон».
До слова, сьогодні в Україні на COVID-19 захворіло 4 073 осіб. Вакцинувалося за тиждень понад 1 млн людей.
Нагадаємо, найважливішим методом боротьби з хворобою є вакцинація. Щеплення від COVID-19 знижує ризик ускладнень і госпіталізації.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Також читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.