Анонси
Культура
Київщина-суспільство
Київ

Щоденник спогадів: до Музею Голодомору передадуть цінний експонат


Захід відбудеться у Києві 23 листопада о 12:00 у Національному музеї Голодомору-геноциду, що по вулиці Лаврська, 3. Музею буде передано зошит зі спогадами Лавріна Нечипоренка – свідка Голодомору 1932-1933 років.

Як повідомляє events, родина Івана Коваленка передасть оригінал спогадів «33-й рік» родині Лавріна Нечипоренка, а ті, своєю чергою, передадуть щоденник на постійне зберігання до Музею Голодомору.

Акцією Музей розпочинає масовий збір свідчень, реліквій, світлин родин, яких не оминув Голодомор 1932-1933 років. Зошит наразі посяде основне місце в експозиції Музею Голодомору разом з іншими нововіднайденими експонатами. Згодом вони стануть основою експозиції ІІ черги Музею, яку наразі будують. Відкриття заплановане на 2023 рік.

фото Музей Голодомору

Історія щоденника:

У 1960-х роках вчитель фізики з Боярки, Лаврін Нечипоренко у простому шкільному зошиті написав свої спогади про пережитий Голодомор-геноцид на рідній Житомирщині. Свій твір він назвав «33-й рік». Очевидно, що в Радянському Союзі він не міг його опублікувати. Разом з колегою, вчителем із сусідньої школи Іваном Коваленком, вони вирішили поширити щоденник самвидавом. Ця справа була ризикованою, адже загрожувала видавцям репресіями та термінами в радянських концтаборах.

Долі двох свідків Голодомору:

Певний час зошит зі спогадами зберігався в Івана Коваленка. Він мав завершити його редагування і набрати його на друкарській машинці. Із 1961 року КҐБ розпочало стеження за Іваном Коваленком, а у 1972-му його арештували «за виготовлення і поширення антирадянських матеріалів». Коваленко відсидів у радянських концтаборах 5 років. Усі рукописи з будинку Коваленка були конфісковані, а з ними і зошит Нечипоренка. Щоденник дивом зберігся в архіві КҐБ. У 1996 році Служба безпеки України повернула Івану Коваленку рукописи, серед яких був зошит зі спогадами Лавріна Нечипоренка. Донині щоденник свідка Голодомору зберігається в родині Івана Коваленка.

Раніше «Погляд» повідомляв, що Національний музей Голодомору розповів про те, що довелося їсти українцям в голодні роки.

Читайте також: Музей Голодомору створив інтерактивну мапу масових поховань в Україні