Україна
Головні новини
Суспільство
Здоров'я

Щоб свято не стало трагедією: 15 порад, як поводитись з піротехнікою


Практично всі люблять салюти та феєрверки, а напередодні свят бажання споглядати красу в нічному небі збільшується в рази. Однак необережне поводження з петардами, феєрверками та іншими піротехнічними засобами, а також придбання їх у неспеціалізованих магазинах може перетворити Новий рік на кошмар. Зважаючи на це, у Києві заборонили феєрверки і салюти

Як уберегти себе від зіпсованого настрою, поранень чи навіть каліцтва, читайте далі

  1. Не купуйте петарди і феєрверки на стихійних ринках, у підземних переходах, а тільки в магазинах, що мають держліцензію (сертифікат) на продаж піротехніки. Придбана з рук піротехнічна іграшка може розірватися вже в момент підпалу, а як вона діятиме в процесі спалювання порохової суміші – взагалі не передбачиш.
  2. При покупці обов’язково потрібно ознайомитись з інструкцією та, якщо є необхідність, отримати пояснення у продавця. Кожен виріб має бути забезпечений інструкцією українською або російською мовою, яка містить обмеження в користуванні за віком (чи можна давати в руки дітям) і правила утилізації.

3. Не підходьте до місця проведення феєрверку (салюту) ближче ніж на 300 – 400 м.

4. Не збирайте залишки ракет, що впали на землю, вони можуть вибухнути у ваших руках, і в жодному разі не кладіть їх до кишені, це може привести до трагічного наслідку.

5. Переконайтеся, що термін придатності піротехнічної продукції не закінчився. Багато нешкідливих хлопавок після довготривалого зберігання стають смертельно небезпечними.

6. Бавлячись з уже купленою піротехнікою, не намагайтеся дізнатися, що у ракети всередині. Не виключено, що ваша цікавість може коштувати вам життя.

Щоб свято не стало трагедією: як поводитись з піротехнікою

7. Минайте стороною піротехніку з дефектами. Якщо корпус тріснув, роздувся або видно, що виріб намок, навіть близько до нього не підходьте. Подивіться, чи немає на поверхні ракети сірого або чорного нальоту. У будь-який момент вона може спалахнути від тертя.

8. Перевірте довжину запального шнура: він має бути не коротшим ніж два сантиметри і незламаним, інакше після запуску ви не встигнете відбігти на безпечну відстань.

9. Піротехніку не можна зберігати без упаковки, в якій вона продавалась. А вже тим більше не носіть її в кишенях – суміш, яка містить порох, може від тертя вибухнути, а ви перетворитеся на живий факел.

10. Не лягайте спати відразу, якщо спалили у квартирі кілька бенгальських вогнів. Після цих забав у повітрі залишається мало кисню, натомість воно насичується шкідливими продуктами горіння. Тому після забав з вогнем обов’язково провітріть приміщення.

11. Не пускайте ракети біля будівель а тим більше всередині них. «Снаряд» калібру 30 мм здатний при влучному потраплянні повністю знищити підприємство середніх розмірів або випалити квартиру.

12. До будь-якого піротехнічного виробу не можна підходити раніше, ніж через 2 хвилини після закінчення його роботи, а до багатозарядних краще не підходити ще довше. До речі, якщо в пристрої закладено більш ніж 90 зарядів, купувати його не радимо. Це вже професійне устаткування. У невмілих руках воно може виявитися дуже небезпечним.

13. Піротехніку, яка спрацювала, гасіть, дотримуючись усіх можливих застережних заходів. Найкраще закидати її снігом чи піском.

14. Не можна використовувати піротехнічні вироби, які створюють світлові та шумові ефекти, на відстані, ближчій за 100 м від лікарень, церков, дитячих установ, шкіл, будинків престарілих та інших громадських споруд та будинків.

15. У жодному разі не знищуйте непридатні петарди в багатті або в печі. Загальноприйнятий спосіб утилізації піротехніки такий: залийте її водою на дві години і лише після цього викиньте разом із звичайним сміттям.

Піротехніка – це яскраве дійство, яке здатне зачарувати всіх. При правильному використанні воно захоплює, приносить тільки радість та незабутні враження. Але кожного року через необережне поводження з феєрверками та іншими піротехнічними засобами гинуть та травмуються як діти, так і дорослі.

Будьте обережними і уважними! З прийдешніми святами!