Новини
Культура
Дати
За кордоном

Щоб потрапити на спектаклі з "Божественною Сарою", кияни купували квитки вскладчину


На початку XX століття Сару Бернар вважали найвідомішою актрисою за всю історію. Днями їй виповнилось 175 років

«Люди добрі, розумні, жалісливі, зібравшись разом, стають набагато гіршими. Відсутність почуття особистої відповідальності пробуджує погані інстинкти. Моя слава злобила моїх ворогів і докучала моїм друзям» –  ці слова видатної французької актриси Сари Бернар стали афоризмом.

Їй 22 жовтня виповнилося 175 років з дня народження-. На початку XX століття її вважали "найвідомішою актрисою за всю історію" і, за чудово зіграні серйозні драматичні ролі, називали "Божественна Сара".

Довідка Сара Бернар (1844-1923) –  французька акторка, вважається еталоном акторської майстерності, її часто називають Божественною Сарою[5][6][7]. Займалася також скульптурою та літературною творчістю, автор кількох п'єс і мемуарів. Бернар стала першою видатною театральною акторкою, що звернулася до кінематографа. Померла у віці 78 років. Похована в Парижі на кладовищі Пер-Лашез.

«Народилася вона в Парижі, її мати Юдиф була куртизанкою. Ім’я батька під сумнівом. Можливо, це був офіцер французького флоту Поль Морель, чи молодий адвокат Едуард Бернар. У 15-річному віці дізналася про заняття матері і кинулася їй у ноги з проханням віддати її до монастиря. Свідок цієї сцени герцог де Морні вигукнув, що її місце не в монастирі, а на підмостках театру. За його протекцією Генрієту (справжнє ім'я Бернар) прийняли до національної академії музики й декламації, а за 2 роки до театру "Комеді Франсез". Відтоді зійшла зірка актриси Сари Бернар», розповідає співробітниця  Нацiонального музею «Київська картинна галерея» Оксана Тараненко.

Під час гастролей 1905 року в Ріо-де-Жанейро Сара Бернар пошкодила праву ногу, яку в 1915 році їй ампутували. Тим не менш, вона не покинула сцену, продовжувала грати в театрі аж до 1922 року.

Саме вона відкрила шлях до слави видатному художнику Альфонсу Мусі. У 1894 році Сара Бернар замовила йому афішу "Жисмонди" для її театру "Ренесанс" у Парижі. Афіша сподобалась, з художником підписали контракт на 6 років.

У 1881 році славетна французька актриса приїхала з гастролями до Києва. Білети були надзвичайно дорогі. Щоб побачити Сару Бернар на сцені, деякі кияни йшли на певну хитрість. Якщо у виставі було кілька дій, то білет купували у складчину, а в антракті передавали одне одному, таким чином дивились виставу по черзі - кожен по одній дії.

Також Сара Бернар серед українських міст побувала у Львові.

У Києві портрет Сари Бернар можна побачити, завітавши у Мистецький центр "Шоколадний будинок", Київська НКГ (це колишній особняк Семена Семеновича Могілевцева, купця першої гільдії, відомого київського мецената). Він прикрашає чудову залу з вітражами та розписами у стилі модерн. На стелі зображена копія з плакату Альфонса Мухи, де Сара Бернар представлена в образі принцеси Меліссінди (драма Едмона Ростана "Принцеса Мрія" ("La Princesse Lointaine", 1895))», зазначає Оксана Тараненко.

Фото з Фейсбук-сторінки Оксани Тараненко