Новини
Україна
Суспільство
Україна-суспільство

Що включає державний стандарт дошкільної освіти?


Міносвіти затвердило базовий компонент дошкільної освіти, у якому мають бути враховані задатки, нахили, здібності, тощо в найоптимальнішій для кожної дитини формі.

Фото з сайту Всеосвіта

Продовження реформи дошкільної освіти з урахуванням наступності між закладом дошкільної освіти та загальної середньої освіти – така мета впровадження базового компонента дошкільної освіти, тобто державного стандарту дошкільної освіти в Україні. Нова редакція документа відповідним наказом МОН затверджена 12 січня. Про це повідомляється на офіційному сайті МОН.

Зазначається, що цей документ, як і державний стандарт початкової освіти, ґрунтується на компетентнісному підході, і державний стандарт дошкільної освіти має забезпечити взаємозв’язок між цінностями дошкільної освіти,  напрямами освіти (змістом), процесом формування досвіду дитини в різних видах діяльності, що забезпечують освітній результат – компетентність старших дошкільнят. Також ідеться про умови, за яких можуть бути досягнуті ці компетентності.

Вимоги до результатів навчання

У наказі МОН обумовлено вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей дошкільнят. Зокрема, робота вибудовуватиметься за такими освітніми напрямами: 

  • особистість дитини;
  • дитина в сенсорно-пізнавальному просторі; 
  • дитина в природному довкіллі; 
  • гра дитини;
  • дитина в соціумі; 
  • мовлення дитини; 
  • дитина у світі мистецтва.

Виконання вимог стандарту забезпечується з урахуванням задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних психічних і фізичних можливостей у формі, найоптимальнішій для кожної дитини.

«Дошкільна освіта є невід’ємним складником та першим рівнем у системі освіти – стартовою платформою особистісного розвитку дитини. Затверджений стандарт забезпечить підвищення якості дошкільної освіти в Україні та приведення її до відповідності міжнародним стандартам. В основу документа покладено ідеї гуманістичної педагогіки, патріотичного та громадянського виховання та солідарної відповідальності держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти й інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей дошкільного віку», – прокоментував документ міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Щодо ключових компетентностей базового компонента дошкільної освіти, то вони мають наступний характер – продовжуються за окремими освітніми галузями в Держстандарті початкової освіти. Зокрема, продовженням освітніх напрямів «Дитина в природному довкіллі» та «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» може бути опанування знань у  природничій та математичній освітніх галузях, а освітній напрям «Дитина у світі мистецтва» – у технологічній та мистецькій.  

МОН: «Наступність між дошкільною та початковою освітою простежується й через формування наскрізних умінь, що є спільними для дошкільної та початкової освіти: виявляти творчість та ініціативність, керувати емоціями, висловлювати та обґрунтовувати власну думку, критично мислити, ухвалювати рішення, розв’язувати проблеми та співпрацювати в колективі».

Таким чином, базовий компонент дошкільної освіти – це ще один крок для забезпечення рівного доступу до якісного дошкілля в Україні. 

ДОВІДКА

Проєкт базового компонента дошкільної освіти було прийнято після громадського обговорення, яке тривало з 10 до 26 листопада минулого року. Від учасників обговорення було подано 27 пропозицій щодо змісту проєкту. Вони були враховані під час внесення змін до структури Стандарту, доопрацювання змісту освітніх напрямів, удосконалення вступної частини та умов реалізації стандарту. 21 грудня колегія МОН схвалила нову редакцію базового компонента дошкільної освіти.

Як повідомляв «Погляд», бучанці посіли перші місця на всеукраїнському конкурсі «Талановиті діти України».

Також «Погляд» інформував, що вихованці Ірпінської школи мистецтв – лауреати трьох міжнародних фестивалів.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.