Новини
Україна
Головні новини
Україна-суспільство
Політика

Що потрібно знати про місцеві вибори-2020?

03.08.2020 Косянчук Інна 0

В Україні 25 жовтня відбудуться місцеві вибори – за новими правилами і на новій територіальній основі. На які моменти варто звернути увагу?

Під час цьогорічних виборів змінюються вимоги до кандидатів, кількість місцевих рад, вигляд бюлетеня для голосування тощо. Центр громадського моніторингу та контролю дізнався про деякі нюанси головних  новацій.

У чому відмінність цих місцевих виборів від попередніх?

- Кількість місцевих рад значно зменшиться. Зокрема, через об’єднання територіальних громад і скорочення районів до 136.
- Запровадження пропорційної системи, яка тривалий час була вимогою активістів. У містах і громадах із більш як 10 тисячами виборців кандидати висуватимуться лише від партій. Голосувати доведеться за партію, а також за конкретного кандидата у ній, вписуючи його номер у трафарет поруч із назвою партії.
Від кожної партії буде мінімум 5 кандидатів. Також  запроваджується ґендерна квота – двоє з п’яти кандидатів повинні бути іншої статі.
- У менших громадах і селищах залишається стара мажоритарна система, однак округи будуть багатомандатними. Обиратимуть не менше двох і не більше чотирьох депутатів.
- Окрім того, оновлені правила балотування та реєстрації кандидатів. Зокрема, запроваджується цифровізація виборчого процесу. Заступниця голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук зазначає: «Тепер штаби отримають можливість онлайн-подавання документів, реєстрації кандидатів, довірених осіб та спостерігачів. Це передбачає усунення зайвого впливу людського фактору у виборчий процес».
- Ще одна новація – оновлений виборчий кодекс передбачає заставу для кандидатів, а також дозволяє паралельне балотування до різних рад. Водночас закон забороняє прихований підкуп виборців під час агітації.

Прогнози експертів

Експерти прогнозують запеклу боротьбу між політсилами, адже кількість депутатських крісел у громадах істотно зменшиться. Голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко підкреслив: «У нас зараз 1 460 громад, це дуже серйозний крок для людей – зменшили депутатів майже вдвічі-втричі. І це збільшення ставок, тому що раніше ти міг стати депутатом у своєму селі, в якому мешкає 2 тисячі людей, і це було відносно легко. Зараз тобі треба стати депутатом в ОТГ, в яку входить 10 таких сіл, і це зовсім інша історія».

Половина опитаних українців збирається голосувати на місцевих виборах за локальну партію. Однак не в кожній області є своя партія, окрім того, кількість кандидатів від політсили обмежена. Тож в умовах обов’язкової партизації кандидати будуть приєднуватись до тих сил, які відомі і які їм в цілому світоглядно близькі.

Член Центральної виборчої комісії Андрій Гевко зазначив: «Ми добре розуміємо, що за таких умов непросто відбуватиметься і організація голосування, і підрахунок голосів виборців дільничними виборчими комісіями, і встановлення підсумків голосування територіальними виборчими комісіями. Тож за такої ситуації ключовою і базовою річчю має стати довіра між всіма суб’єктами виборчого процесу. Саме на встановлення такої довіри налаштовуватиме всіх субʼєктів Центральна виборча комісія».

Епідемія і місцеві вибори

Чи не перешкодить епідемія коронавірусу проведенню місцевих виборів? Це питання турбує багатьох українців. У владі зауважують, що вибори відбудуться. Звісно, за умови дотримання соціальної дистанції та маскового режиму.

«Ми всі зараз свідомі, що все залежить від нас. Якщо ми дотримуємося правил карантину, створюємо умови для цього, то, як показало ЗНО, можемо провести вибори в Україні без будь-яких проблем, ризиків для ускладнення епідситуації і для здоров’я наших громадян. Але якщо вся країна стане червоною зоною, тоді, можливо, потрібно буде обмежувати проведення масових заходів», – наголосив головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

Позитивний приклад виборів під час карантину вже показала Польща, де у липні обрали нового президента. Явка на виборах була дуже високою, попри коронавірус. Тож карантин в Україні також не повинен стати на заваді волевиявленню громадян. Хоча, як стверджують експерти, явка буде меншою, ніж зазвичай. По-перше, через епідемію частина людей не захоче наражатись на небезпеку. По-друге, традиційно українці беруть меншу участь у місцевих виборах, аніж в загальнонаціональних.

Ініціатори змін до виборчого законодавства сподіваються, що вони допоможуть провести місцеві вибори прозоро і чесно. У ЦВК вважають, що кандидати, виборці і члени виборчих комісій впораються із нововведеннями. Та щоб не наробити помилок, виборцям варто ознайомитись із зразком бюлетеня заздалегідь.

Раніше "Погляд" публікував думки експертів про деякі особливості майбутніх місцевих виборів.

Як повідомляв "Погляд", за проєкт постанови про призначення місцевих виборів проголосували 326 депутатів з усіх фракцій та груп, окрім фракції «Опозиційної платформи – за життя».