Новини
Екологія
Повітря
Новини світу

Шанс на порятунок: озонова діра досягла рекордних розмірів


Озонова діра, через виникнення якої вчені почали бити на сполох 40 років тому, досягла мінімальних розмірів. Незвичайна поведінка атмосфери над Антарктикою обмежило виснаження озонового шару в вересні і жовтні поточного року, що призвело до того, що розміри озонової діри над цим регіоном скоротилися до мінімального рівня за весь час спостережень.

До таких висновків прийшли вчені NASA і NOAA. Щорічно площа озонової діри досягає свого максимуму в 16,4 млн квадратних кілометрів в районі 8 вересня, потім діра звужується до жовтня. Цьогоріч в ці дні вона скоротилася до рекордних 10 млн кв. км.

«Це чудові новини для озону в Південній півкулі», – вважає Пол Ньюман, з Космічного центру імені Годдарда в NASA. – «Однак важливо розуміти, що те, що ми бачимо в цьому році, відбувається через більш теплу температуру в стратосфері. Це не ознака того, що озон раптом встав на шлях відновлення».

Спостереження за щільністю озонового шару ведуться із супутників, серед яких 20 апаратів американської системи Joint Polar Satellite System. У районі Південного полюса вчені також використовують балони, які вимірюють концентрацію озону на різних висотах.

За словами вчених, втретє за останні 40 років атмосферні умови викликають надзвичайно теплі температури стратосфери, що обмежують зникнення озону. Схожі картини спостерігалися у вересні 1988 і 2002 року.

Проте озоновий шар Землі з 2000 року відновлюється від нанесеної йому шкоди, з'ясували в 2018 році фахівці ВМО. Це відновлення відбувається зі швидкістю 1-3% на десятиліття. Нагадаємо, озоновий шар Землі має повністю відновитися через 40 років. Як повідомлялося раніше, те, що озоновий шар поступово відновлюється – результат заборони на використання руйнуючих його газів.