Новини
Україна
Головні новини
Суспільство

Секс, алкоголь і соціальні мережі – складові життя сучасних підлітків


Секс, алкоголь і соціальні мережі – складові життя сучасних підлітків

1 із 3 українських підлітків у віці від 10 до 17 років не використовував презерватив під час першого статевого акту, 1 із 4 підлітків хоч раз у житті переживав стан сп’яніння, і кожен 8-ий юний українець не може жити без соціальних мереж.

Саме такими є результати масштабного дослідження, оприлюдненого дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ). Оскільки Україна є повноправним учасником міжнародного дослідницького проекту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді», у минулому році в нашій країні, як і в інших 48 країнах Європи та Північної Америки, проводилося опитування серед дітей у віці від 10 до 17 років.

Усього було опитано 13 337 осіб. Це були учні 5–11-х класів закладів загальної середньої освіти; 1-го, 2-го курсів закладів професійно-технічної освіти (ЗПТО) та студенти закладів фахової передвищої освіти (ЗФПО) (на базі 9-річної освіти).

Соціологічне опитування здійснив Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка спільно з ЮНІСЕФ у 287 навчальних закладах України.

Соцмережі – реальність чи залежність?

Чим для сучасних українських підлітків є соціальні мережі, вирішувати кожній родині індивідуально. Але факти залишаються фактами: 40% підлітків «декілька разів на день» або «постійно цілий день» спілкуються з близькими друзями або подругами онлайн.

Майже третина таким способом спілкується й з іншими людьми (батьками, братами/сестрами, однокласниками, вчителями). Інтенсивність спілкування залежить від віку підлітків – чим вони старші, тим воно інтенсивніше.

Майже кожен четвертий підліток 10-17 років повідомив, що за останній рік регулярно розумів, що не міг думати ні про що, крім моменту, коли зможе знову користуватися соцмережами. Найбільше таких серед 10-річних хлопчиків (35,2%).

Майже кожен п’ятий відчував себе незадоволеним, бо хотів більше часу проводити в соцмережах. Однак з дорослішанням це незадоволення меншає.

Про невдалі намагання скоротити час, витрачений на соцмережі, сказали більше третини дітей, при чому дівчата про це повідомляли частіше, ніж хлопці.

Також встановлено, що майже кожен п’ятий підліток регулярно нехтував іншими справами (хобі, спорт) через те, що хотів бути в соцмережах. А кожен шостий зізнавався, що мав регулярні сварки з батьками через використання соцмереж. Кожен десятий підліток регулярно брехав батькам або друзям про час, проведений у соцмережах.

Цікавим є факт, що третина підлітків використовують соцмережі, щоб позбутися негативних відчуттів. А ось на комп’ютерні розваги підлітки витрачають дещо менше часу, ніж на перегляд телепередач, як у будні, так і у вихідні дні.

Більшість підлітків користуються гаджетами від півгодини до двох годин на день. Сюди входять як ігри, так і домашня робота, спілкування в чатах тощо. У вихідні дні час проведення за гаджетами зростає до 3-5 і навіть 6 годин на день.

Секс і підлітки
Майже кожен п’ятий український підліток повідомляє, що вже мав секс (від 3,7% серед 13-річних до 34,2% серед 17-річних). У 66,8% він стався вперше після 15 років. Варто зазначити, що останнім часом середній вік підлітків, які вступають у статеві стосунки, залишається без змін. В усіх вікових групах більш «досвідченими» представляли себе юнаки.

Практично кожен десятий підліток, який займався сексом, визнав віком сексуального дебюту 12 років і менше (12,1% юнаків та 3,5% дівчат).

У середньому хлопці розпочинають статеве життя у віці 14,4 роки, а дівчата – у 15,1 років.

Алкоголь, цигарки або наркотики?

Згідно з опитуванням, у середньому 39,4% учнів хоча б раз в житті вживали алкоголь: від 13,6% серед 10-річних учнів до 61,9% серед 17-річних. Чимало й тих, хто вживав алкогольні напої протягом останнього місяця: від 5,2% серед 10-річних до 42,8% серед 17-річних.
Переважно захоплення алкоголем відбувається у підлітків у віці 14-15 років як серед хлопців, так і серед дівчат.

Тішать хіба що дані щодо куріння: виявляється, 87,6% хлопців та 93,6% дівчат не курять. Якщо порівнювати з 2014 роком, то число курців-підлітків меншає. Так само зменшується за останні шістнадцять років кількість підлітків, які курять щодня.

Кожен п’ятий учень в Україні має досвід тютюнокуріння (24% хлопців та 16% дівчат пробували курити). Узагалі чим старший підліток, тим ймовірніше, що він має досвід куріння (4,3% серед 10-річних і 38,8% серед 17-річних).

Загалом курить щодня кожен 20-й підліток (7,2% хлопців та 2,9% серед дівчат).
Про вживання марихуани протягом життя повідомили майже 8% опитаних 13-17-річних підлітків. За останні 30 днів курили «травку» майже 3%.

Джерела: Українська правда, UNICEF Ukraine

Фото - pixabay.com