Розробка вакцини від коронавірусу – завдання №1 у світі
Знайти вакцину від коронавірусу SARS-CoV-2, який спричинив пандемію COVID-19, сьогодні прагнуть чи не всі науковці світу. Нині триває робота над 120 різними проєктами вакцин від коронавірусу. Хто, де і як шукає заповітну формулу вакцини, читайте далі.
Що було на початку пандемії?
Перше випробування вакцини від коронавірусу ВООЗ розпочалося всього через 60 днів після того, як була передана генетична послідовність коронавірусу, тобто у середині березня цього року. «Це неймовірне досягнення», – заявив тоді в соцмережах голова ВООЗ Тедрос Аданом Гебреісус.
Трохи згодом, на початку квітня, у США вчені медичного факультету Піттсбурзького університету оголосили про успішні випробування на мишах потенційної вакцини від нового коронавірусу – SARS-CoV-2, що викликає COVID-19. Вакцина, яку вчені назвали PittCoVacc (скорочено від Pittsburgh CoronaVirus Vaccine), формує імунітет за допомогою зазначеного білка, отриманого в лабораторних умовах. Принцип той самий, що і з щепленнями від грипу. вчені стверджують, що у щеплених за таким же принципом від MERS-CoV мишей кількість вироблених антитіл була достатньою, щоб протистояти вірусу протягом року.
Але щоб винайти як вакцину від коронавірусу, так і препарат для лікування COVID-19, передусім, слід зрозуміти природу коронавірусу. Тому вчені з Університету Міннесоти (UM) дослідили структуру білка («шипи») на поверхні SARS-CoV-2. На їх думку, отримані дані допоможуть у розробці нового препарату для лікування, адже вони зуміли пояснити, чому коронавірус так швидко поширюється.
Водночас президент США Дональд Трамп заявив, що США випробовує відразу 10 ліків від коронавірусу. За словами Трампа, найближчим часом планується випробувати ще 15 ліків. У той час як нині дві потенційні вакцини проходять клінічні дослідження. «Ми робимо все, що в наших силах, для того, щоб забезпечити поставки медичних товарів і прискорити виробництво життєво необхідних ліків», – наголосив президент США.
Станом на середину квітня у світі тривала розробка 70 вакцин від коронавірусу, три з яких вже проходили випробування на людях. Найбільшого успіху досягли китайські вчені. Зокрема, експериментальна вакцина, розроблена зареєстрованою в Гонконзі CanSino Biologics Inc. і Пекінським інститутом біотехнології, перебуває на другому етапі досліджень та вже схвалена для тестування на людях в епіцентрі вірусу. Крім того, тестуються на людях дві вакцини, розроблені окремо американськими фармацевтами Moderna Inc і Inovio Pharmaceuticals Inc.
Не відставала і Європа. Так, у середині квітня глава МЗС Італії Луїджі Ді Майо заявив, що компанія Irbm of Pomezia може закінчити роботу над вакциною від коронавірусу до осені 2020 року. Трохи згодом німецька компанія Biontech з Майнца отримала від німецького Інституту імені Пауля Ерліха перший дозвіл на клінічні випробування вакцини проти коронавірусу, що викликає хворобу COVID-19. Повідомлялося, що у тестуванні візьмуть участь дві сотні здорових добровольців.
Який стан справ з розробкою вакцин зараз?
Французьке видання Le Figaro повідомляє, що на сьогодні відома британська медична школа нарахувала 120 різних проєктів із розробки вакцин від COVID-19, викликаного коронавірусом SARS-CoV-2. Із 120 проєктів 110 знаходяться на «доклінічній» стадії розвитку, а 8 – досягли клінічних випробувань першої фази на людях.
Попереду всіх наразі китайський проєкт розробки вакцини, який очолює гонконгська компанія CanSino. Мета тестування цієї вакцини першої фази – перевірка її безпеки в більшій мірі і ефективності в меншій мірі. Мета другої фази - це оцінка ефективності перед дозволом на дослідження органами охорони здоров'я.
Окрім цього, у трійку лідерів із розробки вакцини також входять китайський виробник Sinovac і проєкти Шеньчженського медичного інституту.
Успішним вважаються також проєкт британського Оксфордського університету і німецький проект BioNTech. На такий же стадії тестуються і два проекти вакцини в США.
Чим може допомогти людству кров лам та інших тварин?
Вчені з Бельгії виявили, що антитіла, знайдені в крові лами, можуть допомогти нейтралізувати коронавірус COVID-19. Дослідники з Інституту біотехнології Vlaams в Генті повідомляють, що молекули крові верблюдів можуть служити в якості корисної «терапії» під час спалаху. Ці антитіла довели свою ефективність проти таких вірусів, як респіраторний синдром на Близькому Сході (MERS) і гострий респіраторний синдром (SARS). Згідно з дослідженням, невеликий розмір антитіл дозволяє їм більш ефективно впливати на мікроскопічні віруси.
Ці приголомшливі властивості антитіл, виявлених в крові верблюдів (верблюди, лами і альпаки), були вперше виявлені в Брюссельському університеті в 1989 році. Нові дані були опубліковані у виданні Sunday Times.
Крім того, з'ясувалося, що верблюди – не єдині тварини, які виявилися корисними для лікування коронавірусу. Інше південнокорейське дослідження, про яке повідомлялося в журналі Cell Host і Microbe, показало, що тхори, інфіковані COVID-19, реагували аналогічно людям. У дослідженні стверджується, що це може бути «корисним інструментом для оцінки ефективності (противірусного лікування) і профілактичних вакцин».
Дослідники з Гонконгу також виявили, що у сирійських хом'яків була реакція на COVID-19, який «дуже схожий на прояви інфекції верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей».
Дослідження, опубліковане в журналі Science, показало, що після зараження вірусом вісім хом'яків «схудли, стали млявими, у них з'явився кострубатий хутро, згорблена постава і прискорене дихання».
Оксфордський університет також проводить випробування власної вакцини на тваринах. Нова вакцина отримана від шимпанзе, яким вводять коронавірус для вироблення антитіл, які можна використовувати для зміцнення імунної системи людини.
Коли ж очікувати вакцину від коронавірусу?
Вважається, що для повної перевірки будь-якої потенційної вакцини потрібно від 12 до 24 місяців, незважаючи на те, що випробування на людях вже стартували у багатьох країнах. За словами глави Microsoft Білла Гейтса, вакцину не варто чекати найближчим часом, на її розробку знадобиться мінімум рік, а якщо говорити про реальний термін – то це два роки. «Дуже складно стиснути часові рамки. В ідеальному випадку ми б вийшли на промисловий масштаб протягом одного року. Але нам може це і не вдасться, можливо, буде потрібно не менше двох років», – повідомив Гейтс в інтерв'ю CNN.
Мільярдер разом зі своєю дружиною виділили 250 млн доларів США на протидію поширення коронавіруса, в тому числі і розробку вакцин у семи різних лабораторіях. Подружжя бере участь у міжнародній ініціативі ВООЗ, спрямованій на прискорення розробки технологій з діагностики та лікування COVID-19.
У свою чергу, Міністр охорони здоров'я Великобританії Метт Хенкок заявив, що Великобританія випереджає весь світ у питанні винайдення вакцини від коронавірусу. «Ми вклали більше грошей, ніж будь-яка інша країна, в пошук вакцини, і, незважаючи на всі зусилля в усьому світі, дві з провідних розробок вакцин відбуваються тут – в Оксфорді і Імперіалі», – зазначив Метт Хенкок. Цю вакцину вже випробовують на людях. Міністр охорони здоров'я Великобританії пообіцяв виділити 20 мільйонів фунтів стерлінгів на фінансування оксфордського проекту і 22,5 мільйона фунтів стерлінгів на клінічні випробування іншого прототипу в Імперському коледжі Лондона.
Очікувати готову вакцину слід не раніше весни-літа 2021 року. Головний науковий консультант Патрік Валланс радить не поспішати з прогнозами: «Всі нові вакцини, які з'являються в розробці, – це тривалі випробування. Тільки деякі з них в кінцевому підсумку будуть успішними». Адже найбільшою перешкодою для розробки вакцин є їх масове виробництво і поширення в великих масштабах. Для цього, за оцінками CEPI ( Coalition for Epidemic Preparedness Innovations), необхідно ще як мінімум 2 мільярди доларів.
Тож, як бачимо, у питанні розробки вакцин помітний чималий прогрес, адже малоймовірно, що інфекційний патоген буде пригнічений лише за допомогою заходів зі стримування. Науковцям слід поспішити, адже, як повідомляв «Погляд» раніше, вже восени цього року знову може спалахнути хвиля пандемії COVID-19. Зокрема, Джан Венхун, керівник групи експертів з лікування медикаментозного лікування пневмонії в Шанхаї та директор відділення інфекції лікарні Хуашань, заявив, що коронавірус проявить себе вдруге скоріш за все у листопаді.
До того ж у вчених неабиякий стимул – створити найнеобхіднішу на сьогодні вакцину. Тому, хто її створить, китайський актор Джекі Чан пообіцяв заплатити 197 тисяч доларів. «Наука та технології є ключовими для подолання вірусу. Я вважаю, що багато поділяють таку думку. Сподіваюся, що ліки розроблять якнайшвидше», — написав Джекі Чан.
Раніше повідомлялося, що допомогти у створенні ліків від коронавірусу можна завдяки ігровій платформі. Перша сотня найвдаліших варіантів від геймерів уже проходить випробування у Вашингтонському університеті.
Ілюстрації з відкритих джерел