Новини
Суспільство
Новини світу
Україна-суспільство
Політика

Російські війська поблизу українських кордонів: час панікувати?


Українська військова розвідка попереджає: РФ готова до широкомасштабних провокацій проти нашої держави.

Фото: facebook-стрінка Олександр Триск

«Російсько-окупаційні війська продовжують вести провокаційні обстріли позицій українських захисників, з метою подальшого звинувачення у порушенні режиму припинення вогню», - про це сьогодні, 2 квітня, повідомила старший лейтенант Марія Сальнік, речниця Міноборони України, інформуючи про обстановку в районі проведення операції Об’єднаних сил (ООС).

Загалом ситуація напружена на багатьох ділянках кордону.

Почастішали випадки порушення режиму припинення вогню

Зокрема, учора, 1 квітня, в районі проведення ООС було зафіксовано 13 випадків порушення режиму припинення вогню збройними формуваннями Російської Федерації.

А сьогодні, 2 квітня, станом на 12 годину, зафіксовано 7 випадків порушення режиму припинення вогню збройними формуваннями РФ.

«Так, на Луганському напрямку біля населеного пункту Новотошківське ворог відкривав вогонь з автоматичних станкових гранатометів. На Донецькому напрямку поблизу населених пунктів Гнутове та Пищевик російсько-окупаційні війська відкривали вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120-го калібру, також вогонь вели із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Внаслідок ворожих дій один воїн зі складу операції Об’єднаних сил дістав поранення. Захиснику оперативно надали допомогу», -

Марія Сальнік

Тривожні новини від військової розвідки

Ситуація сама по собі тривожна. Та додає напруги ще й те, що, як повідомило 1 квітня головне управління розвідки (ГУР), Російська Федерація готова до широкомасштабних провокацій проти нашої держави. Ця інформація далека від пероквітневого жарту. Адже йдеться про безпеку нашої країни. Тим більше, що йдеться про розвідувальну інформацію, яку отримала воєнна розвідка України. А такими речами, як відомо, не жартують.

Фото з сайту ГУР

«За інформацією ГУР МО України, Російська Федерація завершує підготовку комплексу заходів, який має на меті спонукання нашої держави на військову відповідь на ворожі дії окупантів на лінії зіткнення сторін на сході України, розширення російської військової присутності на території так званих ДНР та ЛНР за рахунок введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, мотивуючи це необхідністю захисту в самопроголошених республіках російських громадян (насправді – громадян України, яким примусово протягом останніх років видавали паспорти РФ). Крім того, не виключається спроба просування російських окупаційних військ углиб території України»,

йдеться у повідомленні.

Військові розвідники також інформують, що їм стало відомо про те, що російські дипломатичні представництва за кордоном та ЗМІ отримали завдання бути готовими до висвітлення та роз’яснення світовій спільноті інформації щодо нібито агресивних дій ЗСУ та «миротворчих» заходів РФ у відповідь.

Люди у соцмережах розповідають про бойові дії, публікують відео та фото наслідків бойових дій у різних куточках Донбасу.

Скріншот з ресурсу radiosvoboda.org

Не лише на кордонах з Донбасом

Втім, учорашнє повідомлення ГУР не означає, що російські бойовики лише вчора «активно заворушились». І не лише у районі ООС.

Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак під час виступу у Верховній Раді у вівторок повідомив, що останнім часом під виглядом підготовки до майбутніх військових навчань «Запад 2021» РФ стягує війська до кордону з Україною – у Брянську і Воронезькій області та до окупованого Криму.

За словами Хомчака, станом на 30 березня вздовж російсько-українського кордону та на окупованих територіях Донбасу і Криму знаходяться 28 батальйонних тактичних груп противника. Очікування українського командування – збільшення кількості таких груп біля українського кордону і в Криму.

 Росія збере ще «до 25 батальйонних тактичних груп, що в сукупності з наявними розгорнутими силами та засобами поблизу з державним кордоном України створює загрозу воєнній безпеці держави»,

цитує Українська правда слова Хомчака.

Також головнокомандувач ЗСУ зазначив, що з початку року на окуповані території Донеччини Луганщини з РФ завезли майже19 тисяч тонн пального, 335 тонн боєприпасів, 35 автомобілів, 3 танки, реактивні систем залпового вогню і спецтехніку. Війська РФ постійно провокують українських бійців, ведучи вогонь з населених пунктів, об'єктів критичної інфраструктури, культурних та релігійних об'єктів, розповів Хомчак.

«Аналогічні маневри в березні росіяни влаштували в Придністров’ї (тренування снайперів, саперів, практикум з управління бойовими машинами тощо)», - таку інформацію оприлюднив ресурс lb.ua.

Як повідомив ресурс focus.ua, на кордоні з Україною також було знято на відео групу російських бойових гвинтокрилів, серед яких можна побачити ударні Ка-52 «Алігатор» и Мі-28 «Нічний мисливець».

Чого хоче Росія?

ЗМІ оприлюднили кілька версій бачення ситуації, що склалася. Фахівці ресурсу lb.ua вважають, що причинами такої поведінки РФ можуть бути такі.

По-перше, РФ прагне дати відповідь на санкції проти проросійських політиків в Україні, їхніх медіаактивів і бізнесу.

Також є версія, що до другої річниці президентства Зеленського агресор хоче нагадати всім (включно із західними партнерами) про його невиконану обіцянку швидкого миру на Донбасі. А ще - показати українському суспільству нездатність української влади захистити країну, спровокувавши внутрішню дестабілізацію в Україні.

Окрім того, метою може бути прагнення зірвати масштабне проведення «Кримської платформи», що очікується до Дня Незалежності України. У разі ускладнення безпекової ситуації закордонні лідери можуть просто не приїхати (в розширеному складі – так точно).

Реакція світового співтовариства

Зростання ризиків ескалації конфлікту констатують не лише в Україні. Так, американське видання Politico повідомило, що оборонне відомство США підвищило рівень небезпеки прямого зіткнення України і Росії до найбільш критичного. New York Times конкретизує: з «можлива криза» до «потенційна криза, що насувається».

Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі 31 березня провів перемовини з головами Генеральних штабів України і РФ. Зазвичай деталей таких переговорів не оприлюднюють.

Втім, того ж таки 31 березня головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Руслан Хомчак провів телефонну розмову з головою Об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі. Керівники обговорили поточне безпекове середовище у Східній Європі. Про це повідомляється на Фейсбук-сторінці Генерального штабу ЗСУ.

«Зокрема, генерал-полковник Руслан Хомчак поінформував генерала Марка Міллі про поточну безпекову ситуацію в Україні та на навколо її кордонів. У ході телефонної розмови генерал-полковник Руслан Хомчак подякував генералу Марку Міллі за всебічну та багаторічну підтримку США Збройних Сил України у протидії агресії з боку РФ. Марк Міллі висловив співчуття у зв’язку із трагічною загибеллю чотирьох українських воїнів під Шумами та підтвердив непохитну підтримку Сполученими Штатами Америки суверенітету, територіальної цілісності й недоторканості України у міжнародно визнаних кордонах в умовах тривання агресії», -

йдеться у повідомленні.

Також уже стало відомо, що сьогодні, 2 квітня, з ініціативи британської сторони відбулась телефонна розмова міністра оборони України Андрія Тарана з Держсекретарем з питань оборони Великої Британії Беном Воллесом. Про це повідомляється на сайті Міноборони.

Фото Міністерства оборони

Міністр оборони України поінформував співрозмовника про розвиток безпекової ситуації на лінії розмежування із тимчасово окупованими територіями та навколо кордонів нашої держави. Він акцентував увагу Бена Воллеса на конкретних фактах нарощення Російською Федерацією додаткових військових підрозділів з різних регіонів Росії поблизу українських кордонів.

«Ми говоримо про зростаючу агресивну поведінку Росії та, можливо, неминучу ескалацію. Високо цінуючи рішучу підтримку України з боку Великої Британії, ми просимо вас подвоїти пильність і всебічне стримування. Світове співтовариство повинно твердо утримати Росію в зоні міжнародного права», -

Андрій Таран

Бен Воллес підтвердив підтримку з боку Великої Британії суверенітету, територіальної цілісності та євроатлантичних прагнень України. І запевнив, що Велика Британія продовжить участь у підготовці українських військовослужбовців та розвитку спроможностей ЗСУ.

Про що спілкувалися президенти

Також сьогодні, 2 квітня надвечір, відбулась перша телефонна розмова президента України Володимира Зеленського с президентом США Джо Байденом.

Фото з сайту Українська правда

«Президенти України і США проведуть телефонні переговори вперше з моменту вступу Байдена» на посаду. Розмова відбудеться на тлі повідомлень про накопичення російських військ на сході України, що насторожує чиновників США та України, пише видання.Розмова відбудеться у продовження контактів на високому рівні між США та Україною цього тижня. Напередодні відбулися розмови між державним секретарем Ентоні Блінкеном, міністром оборони США Ллойдом Остіном та їхніми українськими колегами», - зазначав Укрінформ, анонсуючи подію.

Про розмову президента США Джо Байдена і президента України Володимира Зеленського, за інформацією Радіо Свобода, офіційно повідомив Білий дім.

«Президент Байден підтвердив непохитну підтримку США суверенітету та територіальної цілісності України в умовах агресії Росії на Донбасі та в Криму. Він підкреслив прагнення своєї адміністрації активізувати наше стратегічне партнерство на підтримку плану президента Зеленського щодо боротьби з корупцією та реалізації програми реформ, заснованої на наших спільних демократичних цінностях, що забезпечують справедливість, безпеку та процвітання для народу України»,

– заявили в Білому домі.

Лідери двох країн, окрім того, обговорили важливість тісного співробітництва США та України для стримування пандемії COVID-19 та зміцнення демократії.

Фото: facebook-стрінка Олександр Триск

Як раніше повідомляв «Погляд», 26 березня збройні формування Російської Федерації вкотре порушили режим припинення вогню та обстріляли позиції українських захисників. У результаті обстрілу чотири військовослужбовці загинули, ще двоє отримали поранення.

Також ми розповідали про жителя Коцюбинського Олександра Гуменюка, який загинув у зоні АТО, і про смерть фастівчанина В’ячеслава Мінкіна у листопаді 2020 року – хлопець загинув за день до свого дня народження.

Як «Погляд» повідомляв, режим припинення вогню на Донбасі посилили з 27 липня минулого року. Відтоді минуло багато часу, але Україна продовжує втрачати своїх захисників. Перший президент України Леонід Кравчук переконаний, що перемир’я вже просто немає, адже на початку 2021 року загинуло багато українських воїнів.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.