Новини
Новини Київської області
Політика

Робота народних депутатів Київщини у 2020 році


Журналісти Руху “Чесно” проаналізували минулорічну роботу народних депутатів, обраних на округах Київщини. Майже всі вони, крім Миколи Бабенка( “Біла Церква разом”), представляють партію “Слуга народу”. 

Позачергові парламентські вибори відбулись в Україні в липні 2019-го, а свої обов’язки народні депутати почали виконувати з кінця серпня. За весь цей час законотворча активність деяких з них залишалась доволі низькою, а декого з депутатів від Київщини навіть встигли вигнати з парламентської фракції. Зокрема, через санкції США (за втручання у вибори) з фракції виключили Олександра Дубінського (округ №94). Та він і досі залишається керівником обласного партійного осередку. Через корупційний скандал виключили з фракції депутатку Анну Скороход, обрану в окрузі №93. 

Микола Бабенко (округ №90) ще в 2019 році добровільно приєднався до депутатської групи "Довіра".

Для того, щоб проаналізувати роботу депутатів за 2020 рік, журналісти Чесно взяли до уваги ключові кадрові голосування та маркерні законопроєкти, які є важливими зокрема і для запровадження реформ.

Голосування за кадрові питання

В питаннях, пов’язаних з кадровими змінами, депутати столичного регіону голосували майже одноголосно “за”. 

Примітно, що на голосуваннях щодо кадрової політики найчастіше були відсутні Анна Скороход та Микола Галушко (округ №97). Зокрема, обоє були відсутні в сесійній залі під час голосування за склад уряду Дениса Шмигаля тривалий час вимагає громадськість. 

Примітним журналісти назвали той факт, що жоден з мажоритарників Київщини не підписав постанову про звільнення Арсена Авакова, чого давно вимагає громадськість.Це питання так і не винесли у сесійну залу на голосування, бо комітет із правоохоронної діяльності відмовився розглянути її по суті. 

Двоє депутатів від “Слуги народу” Ольга Василевська-Смаглюк (округ №96)  та Валерій Колюх (округ №92) підтримали усі без винятку вищевказані кадрові проєкти.

Голосування за маркерні законопроєкти

Найменше маркерні законопроєкти підтримував Олександр Дубінський. З 8 вибраних, від підтримав лише 2 - про зміни до виборчого законодавства та укрупнення районів. 

Повної підтримки всім проєктам цієї групи жоден з депутатів від Київщини не дав. Але за всі, окрім голосування за укрупнення районів, на якому вони були відсутні, підтримали Олександр Горобець (округ №95) та Сергій Бунін (округ №98). Анна Скороход, обрана від Переяславщини, єдина з депутатів столичного регіону, хто проголосував “проти”. Як відомо, Переяславський район міг бути у новому адміністративному поділі, за що активно виступала Скороход, але йому забракло одного голосу на голосуванні в профільному комітеті. 

Схожими позиціями в голосуванні відзначились Ольга Василевська-Смаглюк, Олександр Дубінський та Олег Дунда (округ №91). Всіх їх журналісти зараховують до так званої “групи Коломойського”, а Олександра Горобця та Сергія Буніна - до “групи Павлюка (Ахметова)”. 

Найопозиційніші депутати

Найменше законопроєктів в другому читанні підтримав Олександр Дубінський. Таких голосувань у 2020 році було аж 236, і на 157 з них Дубінський був відсутній, у 2 випадках проголосував проти, у двох - утримався, і за 41 проект не голосував взагалі, будучи присутнім в Раді. Лише 34 законопроєкти, а це всього  22%, Дубінський підтримав своїм голосом “за”. Це - найнижчий показник у фракції “Слуги народу”, до якої депутат належав весь 2020 рік. В середньому, “слуги” голосують “за” на рівні 88%.

Законотворча діяльність

Окрім прийняття законів, народні депутати можуть їх створювати, самі або в співавторстві, що відбувається найчастіше. Тут Дубінський теж став рекордсменом - 44 проєкти в співавторстві, але лише 1 з них став законом. Найбільше проєктів, які стали законами, в числі розробок в співавторстві з Ольгою Василевською-Смаглюк - аж 5 з 40. 

Найпасивнішим законотворцем став Сергій Бунін: 12 поданих проєктів, з яких лише один став законом. 

Скандали та корупція

Як вже було згадано, аж двох депутатів Київщини було виключено з фракції “Слуга народу”. Анна Скороход після цього долучилась до фракції “За майбутнє”. 

Дубінський на початку 2021 року потрапив в серйозний міжнародний скандал - Міністерство фінансів США з контролю за іноземними активами ввело санкції проти нардепа через втручання у президентські вибори в США. Українського нардепа назвали частиною “частиною пов’язаної з Росією мережі іноземного впливу”.  Минулого року його неодноразово звинувачували в корупції та зазначали про великий вплив на формування виборчих списків від “Слуги народу” на Київщини, адже саме він очолював штаб перед місцевими виборами. Крім того журналісти опублікували  матеріали, згідно яких Дубінський був причетний до дискредитації Революції Гідності. Але лише американські санкції стали для “Слуги народу” вагомим аргументом для виключення його з фракції. 

Анна Скороход змінила фракцію ще у 2019 році. Тоді вона заявила, що через її голосування в розріз з позицією партії, затримали її чоловіка - російського бізнесмена Олексія Алякіна. Керівництво партії, зокрема Давид Арахамія, підготували для Скороход зустрічне звинувачення, зазначивши, що вона неодноразово пропонувала депутатам грошову допомогу та лобіювала інтереси окремих “олігархічних груп”. 

Та Анна Скороход серед депутатів, обраних на округах Київщини, є беззаперечною лідеркою серед виступів з трибуни Ради - їх було аж 30. Натомість аж четверо депутатів за минулий рік жодного разу не звернулись до колег з публічним виступом:  Микола Галушко, Олександр Горобець, Олег Дунда та Валерій Колюх.

Лідеркою з депутатських запитів стала Ольга Василевська-Смаглюк - 8 запитів за рік, які стосувались проблем столиці та округу, від якої вона була обрана. Найпасивнішими виявились знову Олександр Горобець та Олег Дунда, а також Микола Бабенко. За весь минулий рік вони не подали жодного депутатського запиту.  Олександр Горобець виділявся пасивністю і у 2019-му, коли подав всього три запити, один з яких стосувався ДП “Укрспирт” - установи, в якій Горобець нетривалий час працював топ-менеджером.  
Джерело та інфографіка: Рух “Чесно”