Новини
Чорнобиль
Екологія

Реабілітація Чорнобильської зони відчуження: українсько-японський проєкт


У Чорнобильській зоні відчуження успішно реалізовується українсько-японський проєкт SATREPS, що передбачає оцінку й прогнозування зміни радіаційного стану на водоймі-охолоджувачі ЧАЕС, оцінку динаміки міграції радіонуклідів у ґрунтах, моніторинг атмосферного забруднення радіонуклідами та підготовка пропозицій щодо відновлення навколишнього середовища та радіаційного захисту.

У цьому українсько-японському проєкті беруть участь Державне агентство України з управління зоною відчуження (ДАЗВ), Держаторегулювання, НАН України, японське агентство науки і технологій JST та університети Фукусіма та Цукуба, представники яких днями зустрілись, щоб обговорили проміжні результати та відзначили успішну реалізацію проекту.

«Співпраця України та Японії у питаннях подолання наслідків аварії на ЧАЕС є виключно важливою для пошуку найоптимальніших шляхів реабілітації забруднених територій. Поєднання зусиль наших країн дозволить не лише провести обмін досвідом, але й напрацювати ефективні рекомендації з подолання подібних катастроф», – наголосив координатор проекту в Україні Олег Насвіт.

Зараз проєкт знаходиться на середині терміну виконання і це чудовий час для огляду проміжних результатів. За словами т.в.о. Голови ДАЗВ Володимира Фещенка, результати робіт у рамках проєкту стануть у нагоді як у роботі ДАЗВ, так і японським колегам, зазначивши, що реалізація проєкту вже позитивно вплинула на розбудову системи радіаційного моніторингу території зони відчуження.

Координацію робіт за проєктом у зоні відчуження здійснює ДСП «Екоцентр». Зокрема, вже були організовані майданчики для вивчення стокових характеристик поверхні з різними рівнями забруднення радіонуклідами, визначені місця встановлення сучасного обладнання на водотоках зони відчуження та місця розташування обладнання для моніторингу радіоактивних аерозолів, підготовлені майданчики для спостереження за підземними водами у районі водойми-охолоджувача.

«Разом з японськими фахівцями фахівці підприємства здійснювали відбір зразків поверхневих і підземних вод, донних відкладів, ґрунтів, біоти, а також, виконували гідрологічні спостереження на річках зони відчуження. У Центральній аналітичній лабораторії ДСП «Екоцентр» проводилися вимірювання вмісту радіонуклідів у відібраних зразках. Протягом цього часу за проектом SATREPS було опрацьовано 489 зразків і виконано 983 лабораторні аналізи на вміст радіонуклідів», – повідомив генеральний директор ДСП «Екоцентр» Сергій Кірєєв.

Довідково:
В Україні реалізація проєкту «Покращення радіаційного контролю навколишнього середовища та законодавчої бази для екологічної реабілітації радіоактивно забруднених територій» стартувала у квітні 2017 року.

Джерело: ДАЗВ