Новини
Головні новини
Україна-суспільство

Прозорі, як скло: українські банки інформуватимуть клієнтів по-новому


З 1 вересня 2020 року банки в Україні мають дотримуватися введених НБУ вимог щодо надання клієнтам вичерпної інформації про послуги та їхню повну вартість.

Фото: ІА «Погляд»

Відповідні вимоги до банків були затверджені у травні поточного року, тож у них було досить часу для приведення своєї роботи у відповідність з вимогами держрегулятора.

На сайті Нацбанку України попереджають, що від сьогодні на вебсайтах і у рекламі банків має бути достатня за обсягом, правдива, і головне - актуальна інформація щодо умов відкриття депозитів та надання споживчих кредитів. А саме: клієнту слід повідомити про їхню вартість, чи включено якісь додаткові послуги, щодо способів оплати, а також, у випадку невиконання клієнтом умов, які саме на нього чекають санкції.

Національний банк збирається щоденно моніторити вебсайти і рекламу банків та контролювати дотримання своїх вимог. За кожне порушення прав споживачів передбачено штрафні санкції від 300 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зміни в інформуванні щодо депозитів та кредитів на банківських вебсайтах

Усі банки зобов’язані надавати повну інформацію про споживчі кредити та депозити для громадян на вебсайті в єдиному уніфікованому форматі. Так, потрібно вказувати:

  • реальну річну ставку за кредитом;
  • наявність додаткових послуг (наприклад, страхової компанії, держреєстратора, нотаріуса, оцінювача) та їхню вартість для клієнта;
  • строк послуги;
  • орієнтовну загальну вартість кредиту і періодичність його погашення;
  • попередження про можливі наслідки у разі прострочення виплат за кредитом;
  • умови дострокового зняття грошей із депозиту тощо.

Також на вебсайтах банків мають працювати калькулятори для розрахунку витрат за користування споживчим кредитом або ж доходів від розміщення коштів на депозит.

Зміни в інформуванні про кредити та депозити у рекламі

Реклама споживчих кредитів та депозитів для громадян не має ускладнювати візуальне сприйняття інформації про послугу. Обов’язково слід зазначити основні характеристики послуги:

  • для кредиту – реальна річна процентна ставка, максимальна сума кредиту та його строк;
  • для депозиту – річна процентна ставка, строк вкладу, валюта та мінімальна сума.

Зауважимо, що вимоги щодо телевізійної реклами, радіореклами, реклами на білбордах та на інтернет-банерах стосуються лише реклами конкретних продуктів або послуг для громадян, однак не розповсюджуються на рекламу послуг для бізнесу та фізичних осіб-підприємців. А ще - не застосовуються до іміджевої та категорійної реклами банків.

Як повідомляв «Погляд», Нацбанк неодноразово піднімав тему «кредитів під 0%». Так, у НБУ розповідали, що у зверненнях громадян зустрічали максимальну ставку за кредитом – 1 702% річних. Причому людина самостійно підписувала договір з такими умовами, і захистити її права у цьому випадку дуже складно.

Ми інформували і про старт інформаційної кампанії щодо основних правил безпеки під час безготівкових та онлайн-платежів, яка тривав із липня по серпень 2020 року у всіх регіонах України.  За її допомогою Нацбанк вчив українців протидіяти платіжному шахрайству.